Otec se po roce opět může vídat s dcerou

Brno - Rok se směl pan Jaroslav vídat s dcerou jen hodinu týdně pod dozorem Fondu ohrožených dětí. Ze všeho viní sociální pracovnice městské části Brno-Vinohrady, které podle něho na základě nepravdivých informací ovlivnily soudní rozhodnutí v jeho neprospěch. Soud dnes rozhodl, že se s dcerou může vídat častěji - každý týden celé jedno odpoledne a s dívkou může trávit i některé víkendy.

Pan Jaroslav ze všeho viní sociální pracovnice. Sedmiletou dívku měl ve své péči čtyři roky, před rokem ale soud na základě předběžného opatření rozhodl, že bude dcera svěřena do péče matky. Důvod byl podle posudku sociálních pracovnic jasný - pro dítě je prý vhodnější žít s matkou, byť v azylovém domě. V rodině svého otce, který má novou partnerku, je prý nepřiměřeně trestáno.

Otec je ale přesvědčen, že soud takto rozhodl kvůli nepravdivým informacím sociálních pracovnic. Nikdo s tím nic nedělá a já tím pádem ztrácím dceru,„ popsal otec. “Sociální odbor v uvozovkách vymyslel nebo mírně řečeno zásadně zkreslil jeden z důkazů - telefonát mezi dětskou lékařkou a sociálním odborem - a zformuloval  ho do tak negativní zprávy v neprospěch otce na soud, že ten okamžitě zamezil styku otce s dítětem," tvrdí za otce zmocněnec Petr Cihlář.

Dětská lékařka, která se o holčičku stará, jeho slova potvrdila a se závěry sociálních pracovnic nesouhlasí. V posledních pěti letech k ní totiž s dcerou docházel výhradně otec. Sama byla několikrát svědkem předávání dcery mezi rodiči. Dcera podle ní s matkou odejít nechtěla, protože byla silně citově fixovaná právě na otce. Když se pak měla sociálním pracovnicím vyjádřit, ve svém doporučení zopakovala, že by dívka „…neměla být vystavena přesunu do azylového domu a spor rodičů by se měl odehrávat mimo ni…“.

„Sociální odbor v uvozovkách vymyslel nebo mírně řečeno zásadně zkreslil jeden z důkazů - telefonát mezi dětskou lékařkou a sociálním odborem - a zformuloval  ho do tak negativní zprávy v neprospěch otce na soud, že ten okamžitě zamezil styku otce s dítětem,“ tvrdí za otce zmocněnec Petr Cihlář.


Sociální pracovnice: Žádný případ není černobílý. Věřte, že jsme nepochybily

Podle vedoucí sociálního odboru v Brně-Vinohradech Tamary Mojžíšové sociální pracovnice nepochybily. Podrobnější informace ale podle zákona o právní ochraně dětí sdělit nemohou. „Dívenku sledujeme a víme, že je v současné době v pohodě. Teď už jen čekáme na rozhodnutí městského soudu, kde budou vypracované znalecké posudky, o které my se budeme opírat,“ dodala Mojžíšová. Do jaké míry sociálku ovlivnilo trestní oznámení, které matka holčičky podala na současnou partnerku manžela, zůstává otázkou. Faktem je, že matka novou partnerku obvinila, že holčičku nepřiměřeně fyzicky trestá, bije ji rukama i vařečkou. Policie, která ale nenašla dostatek důkazů, případ odložila.
 
Za vším je přitom příběh partnerů, kteří založili před deseti lety manželství. Po čase se jim narodila dcera. Matka však v jejích třech letech začala trpět psychickými problémy, s nimi byla i několik měsíců v roce hospitalizována na psychiatrii. V té době se o dítě staral muž sám. S manželkou v té době měli dohodu, podle níž se právě ona scházela s dcerou. V srpnu 2009 ale matka holčičky požádala o rozvod a od té doby se začalo řešit, co bude s dítětem. V říjnu 2010 si oba rodiče požádali o předběžné opatření.

Soud v loňském roce vyhověl matce a svěřil jí dítě do péče. Její dřívější psychické problémy totiž nejsou překážkou péče o dítě. „Soud rozhodl zejména na základě zprávy od příslušného sociálního odboru, která byla úplná a podložená,“ uvedla mluvčí soudu Gabriela Stočková.