Třebechovice budou mít po letech opět vlastní strážníky

Třebechovice pod Orebem – Nárůst drobné kriminality a narušování veřejného pořádku přimělo radnici šestitisícových Třebechovic pod Orebem zřídit vlastní městskou policii, kterou město od roku 1998 nemá. Jednotka se čtyřmi strážníky přijde pokladnu na zhruba 2 miliony korun ročně. V posledních šesti letech pomáhali Třebechovickým s udržováním veřejného pořádku strážníci z nedalekého Hradce Králové.

Na město doposud dohlíželi královehradečtí policisté v pěti až šesti službách do měsíce, za což Třebechovice hradecké radnici ročně platily 480 tisíc korun. „Ukázalo se ale, že tento systém již nestačí,“ řekl starosta Jiří Němec (KDU-ČSL). Městská policie by měla hlavně potírat například drobné krádeže, rušení nočního klidu a vandalismus. „Roste agresivita některých skupinek, je tu i otázka podezření kšeftování s drogami,“ doplnil Němec důvody pro zřízení městské policie. Obvodní oddělení státní policie podle něj při svém personálním stavu a poměrně velkém rajonu i v okolních obcích trvalý tlak na potírání drobné kriminality nezajistí.

Městská rada už vybrala čtyři kandidáty na strážníky. Služebnu budou mít v takzvané Simonově vile v Tyršově ulici, kterou nyní zčásti využívají lékaři a zdravotníci. Jednorázové náklady na zřízení služebny a pořízení vybavení strážníkům starosta odhadl na několik set tisíc korun.

Hradečtí strážníci budou dál pomáhat v Předměřicích nad Labem a v Černilově. Předměřice přitom pro příští rok požádaly hradecké strážníky o zdvojnásobení služeb v červenci a srpnu na deset směn po čtyřech hodinách měsíčně. V ostatních měsících zůstane pět směn po čtyřech hodinách. Celkem by Předměřice měly Hradci zaplatit za rok 225 tisíc korun. Černilov si hradecké strážníky objednává jen pro odchyt toulavých psů.