Olomouc po pondělním pádu domu zvýší kontrolu nemovitostí

Olomouc - Olomoucká radnice zvýší kontrolu stavu nemovitostí. Rozhodla se tak kvůli pondělnímu neštěstí, při kterém zahynula osmasedmdesátiletá žena po zřícení zdiva domu v ulici 8. května. Příčiny nehody se nadále vyšetřují. Na pádu zdiva se mohly podle odborníků podepsat teplotní vlivy, vítr nebo vibrace způsobené dopravou, zejména provozem tramvají. Pokud by se potvrdila poslední varianta, město zváží opravu tramvajové trati v dřívějším termínu, než má předběžně naplánováno.

„Relevantní informace o příčině pondělního neštěstí zatím nemáme. Předpokládám, že zkoumání bude trvat nějakou dobu. Do té doby se budeme snažit minimalizovat jakákoliv rizika a komunikovat s majiteli ostatních nemovitostí nejen ve zmíněné ulici, ale i v jiných lokalitách, kde tramvaje nejezdí,“ prohlásil olomoucký primátor Martin Novotný (ODS).

Olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková informovala, že policie případ zatím pro žádné podezření nevyšetřuje. „Nicméně na případu pracujeme, vyžádali jsme si nějaké znalecké posudky. Na základě nich potvrdíme nebo vyvrátíme, zda došlo k nějakému protiprávnímu jednání,“ dodala.

Podle vedoucí stavebního odboru magistrátu Evy Hyravé její kolegové dělali asi před devíti lety zejména v centru města systematickou kontrolu stavu nemovitostí, a to z hlediska zevních závad viditelných z veřejných prostranství. „Od té doby kontroly byly spíše namátkové. Systematičtější uděláme znovu. Problém ale je se skrytými závadami,“ uvedla.

Hasiči zasahují u zříceného domu v Olomouci
Zdroj: ČTK
Autor: Galgonek Vladislav

Závada na domě, jehož část se zřítila, byla zřejmě skrytá. „Před třemi lety byla na domě provedena obnova omítky, na což měli jeho majitelé povolení. Jak tvrdí, stavební firma je neupozornila na nějaké závady, které by avizovaly to, co se stalo,“ řekla Hýravá, která doplnila, že podle statika, který byl na místě, už nyní nehrozí další riziko pádu konstrukce dotčeného domu.

Vliv tramvají na pád domu zatím nepotvrzen

Na pádu zdiva se mohly podle odborníků podepsat mimo jiné vlivy způsobené dopravou. „Některé závěry, které se objevily v médiích ohledně spojení události s provozem tramvajové trati, jsou podle mě zatím předčasné. Nicméně pokud by se potvrdily, budeme se muset zamyslet nad její rekonstrukcí v dřívějším termínu, než máme předběžně naplánováno,“ uvedl Novotný. Podle původního plánu by se město mělo pustit do opravy trati za čtyři až pět let.

Neštěstí způsobil utržený kus domu
Zdroj: ČT24

Podle ředitele olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Františka Chupíka je dům památkově chráněný. „Byl postavený po roce 1689 na místě starší středověké zástavby. Zachovaly se v něm gotické konstrukce - sklepy a klenba mázhauzu,“ uvedl Chupík. Přestavby se na projektu prováděly zejména v 19. století. V posledních letech na něm byla obnovena fasáda a vyměněna vrata v průjezdu.