Drůbežárna u Přelouče obtěžuje sousední obyvatele zápachem

Škudla (Přelouč) - Obyvatelé obce Škudla u Přelouče si stěžují na místní drůbežárnu. Tvrdí, že je otravuje nesnesitelný zápach a hluk. Majitel velkochovu však nekomunikuje a problém prý neřeší. Nepomohly zatím ani stížnosti, které místní sepsali.

Stížnosti prověřila inspekce životního prostředí i krajská hygiena. Zápach inspektoři nezaznamenali, zvýšenou hlučnost ano. „Krajská hygienická stanice zahájila správní řízení s provozovatelem farmy,“ říká Bronislava Pozděnová, vedoucí oddělení hygieny, Krajská hygienická stanice Pardubice. „Nezjistili jsme žádné porušení integrovaného povolení ani zákona o ochraně ovzduší,“ uvedla Ivana Awadowá, mluvčí České inspekce životního prostředí.

Podle nespokojených obyvatel obce je situace nejhorší v létě. Zápach podle nich není trvalý, ale vyskytuje se pouze při vysokých venkovních teplotách. Zároveň si stěžují na to, že provozovatel drůbežárny provedl stavební úpravy a změnil odvětrávání budov. O změnách však údajně sousední obyvatele neinformoval. Společnost Mach, která drůbežárnu vlastní, se k celé záležitosti odmítla vyjádřit.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla