Evropské peníze pomohou handicapovaným lidem v kraji

Ostrava – Více než sto milionů korun pomůže handicapovaným lidem v Moravskoslezském kraji. Peníze z Evropské unie jim zajistí komfortnější bydlení a služby a pomohou jim začlenit se do normálního života. Většina z celkem osmi zařízení by měla fungovat do konce příštího roku.

Domovy pro zdravotně a mentálně postižené v Ostravě a Opavě a chráněná bydlení v Kopřivnici nebo v Sedlnicích – právě tyto projekty získaly 105 milionů z Regionálního operačního programu. „Budeme rozšiřovat pokoje tak, aby uživatelé měli bydlení s větším soukromím, takže zde budou převážně jedno a dvoulůžkové pokoje. Dále budeme dělat bezbariérové chodníky, aby měli možnost pohybu v celém areálu i lidé, kteří jsou nemobilní,“ prozradila vedoucí Domu Na Liščině Šárka Matyášková.

Jedním z podpořených projektů je i rekonstrukce budovy, kde vznikne Domov na půli cesty. Dům na Bozděchově ulici v centru Ostravy bude sloužit dvaceti dětem z dětských domovů nebo pěstounských rodin. „Naše spoluúčast je patnáct procent, to je asi 1,2 milonu korun. Předpokládáme, že by stavba mohla začít někdy v lednu a v druhé polovině roku by se už mohli klienti nastěhovat do Domova na půli cesty,“ říká ředitel Centra sociálních služeb Ostrava Jiří Drastík.

Moravskoslezský kraj se v posledních letech v sociální oblasti zaměřuje právě na výstavbu chráněných bydlení. Do budoucna by takto chtěl zajistit zázemí pro celkem 750 handicapovaných lidí. „Hledáme způsob, jak zlepšit kvalitu bydlení pro lidi, kterým byly poskytovány sociální služby v naprosto nevyhovujících podmínkách,“ uvedl vedoucí Odboru sociálních věcí Moravskoslezského kraje Daniel Rychlík.