Z velkých jatečních podvodů policie podezírá dva muže

Hradec Králové – Královéhradecká policie podezírá dva muže z rozsáhlých podvodů při výkupu jatečních zvířat se škodou 11,5 milionu korun. Hlavním podezřelým je pětatřicetiletý muž z Chrudimska, který jako jednatel řeznické společnosti od dodavatelů v hradeckém kraji vykupoval zvířata, ale neplatil za ně. Informovala o tom mluvčí hradecké policie Ivana Ježková. Soud na muže uvalil vazbu. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení.

Podle policie muž jako jednatel řeznické firmy podvody páchal nejméně od jara roku 2009 do podzimu roku 2010. „Od různých dodavatelů, zemědělských družstev i drobných chovatelů, nejenom v Královéhradeckém kraji, vylákal jateční zvířata, jejichž cenu ale neuhradil. Neplatil ani další služby spojené s podnikáním, jako jsou energie, platby za telekomunikační služby, veterinární kontroly, nákupy a opravy zboží potřebného k podnikání,“ uvedla Ježková.

Když již bylo jasné, že muži nikdo žádná zvířata neprodá, našel si za sebe podle policie náhradu. Podvodné nákupy pro něj údajně dělal jeho dvaatřicetiletý zaměstnanec. „Jako nového nákupčího si tedy vybral zaměstnance firmy, který ještě nějakou dobu plnil jeho pokyny při shánění jatečního dobytka. Oba velmi dobře věděli, že finanční závazky neuspokojí, v podnikání však pokračovali,“ uvedla policie. Hlavního podezřelého policie zatkla v pondělí. Mladšímu podezřelému hrozí v případě odsouzení až osm let vězení.

Podvedených subjektů je evidována téměř stovka

Podezřelé podnikání řeznické firmy začali prověřovat kriminalisté z Rychnova nad Kněžnou v době, kdy muž nezaplatil sedmi dodavatelům. V lednu 2010 jim byla známa škoda přes 400 tisíc korun. Dalším prověřováním kriminalisté prý rozkryli daleko rozsáhlejší podvody a případ převzala krajská policie. Aktuálně policie eviduje 94 poškozených subjektů. „Nejvyšší škodu muž způsobil podnikateli z Náchodska, a to ve výši téměř 3,5 milionu korun. Zvířata odebíral i od soukromých farmářů staršího věku, pro které je chov býků, krav a prasat jediným zdrojem obživy,“ uvedla mluvčí.

Podezřelý jednatel byl již v souvislosti s předchozím podnikáním pravomocně odsouzen Okresním soudem ve Žďáru nad Sázavou za trestný čin zpronevěry. Soud dal muži trest dva roky vězení s podmíněným odkladem do roku 2013.