Frýdlantsko je bez zubařů

Frýdlantsko - Nedostatek zubařů trápí region na severu Čech. Z původních dvanácti tu zůstávají čtyři. Někteří odcházejí do důchodu, jiní se stěhují pryč. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se novým lékařům do menších měst nechce.

Po lékařích zůstavají prázdné ordinace. A to i přesto, že obce k nim nabízejí i byt či pozemek na stavbu rodinného domku. Hejnice budou od února úplně bez zubaře. Už teď se pacienti objednávají na dva až tři měsíce dopředu. Nového zubaře hledá i Chrastava. „Nejbližší zubní lékař je sice v Raspenavě, ale ten už teď nepřibírá, někdo je v Novém Městě, Frýdlant řeší úplně stejný problém,“ vyjmenovává místostarosta Hejnic Jaroslav Demčák.

Všeobecná zdravotní pojišťovna hledá zubaře i pro oblasti Jablonecka a Českolipska. Pacientům z Chrastavy doporučuje jít do Liberce. Tam je lékařů dostatek, na Frýdlantsko se jim ale nechce. „To už pak není záležitost jen zdravotní pojišťovny, ale i obce a také toho lékaře. Musí se rozhodnout a začít investovat a budovat kariéru třeba právě v Novém Městě pod Smrkem,“ říká mluvčí liberecké VZP Jiří Šetina.

Nedostatkem zubařů ale problémy Frýdlantska nekončí, chybět budou i dětští lékaři. Starostové se do budoucna obávají o zajištění základní péče.