Ministerstvo zrušilo památkovou ochranu rašelinového pavilonu

Karlovy Vary – Ministerstvo kultury zbavilo rašelinový pavilon v Karlových Varech památkové ochrany. Objekt, který je součástí historické budovy Císařských lázní, ztratil podle resortu původní podobu a interiéry i zařízení jsou zničené. O zrušení památkové ochrany požádal kraj, který chtěl původně objekt zbourat, nakonec ale názor změnil.

Proti stanovisku ministerstva se ostře ohradilo občanské sdružení Pražské fórum. „Sejmutí památkové ochrany ministerstvem je naprosto nezákonné, rašelinový pavilon je národní kulturní památka a tu udílí a snímá pouze a jedině vláda,“ domnívá se mluvčí sdružení Alena Rybníčková.

Ministerstvo kultury s tím ale nesouhlasí. Císařské lázně a rašelinový pavilon jsou podle resortu dvě samostatné budovy, a to i přesto, že jsou propojené podzemní chodbou. Každá měla pak jiný stupeň ochrany. „Ministerstvo kultury v této věci postupovalo dle zákona, protože pavilon pro přípravu rašeliny není národní kulturní památkou, jedná se o samostatný objekt,“ řekl ČT mluvčí úřadu Jan Cieslar.

Pavilon přišel o památkovou ochranu po 53 letech

Rozhodnutí ministerstva ale vadí i památkářům. Podle ředitele NPÚ Loket Tomáše Karla se zrušením památkové ochrany rašelinového pavilonu de facto snížila i památková hodnota vlastní budovy Císařských lázní. Rozhodnutí ministerstva považuje za trochu nešťastné i město. „Rašelinový pavilon má dostatečné hodnoty na to, aby zůstal i kulturní památkou,“ myslí si náměstek karlovarského primátora Jiří Klsák (KOA).

Chátrající Císařské lázně čekají už několik let na rekonstrukci. Spory o památkovou ochranu navíc opravy stále oddalovaly. Pokud Karlovarský kraj uspěje se žádostí o dotace, začne se rekonstrukcí lázní příští rok na jaře. Rašelinový pavilon se ale zatím opravovat nebude. Náklady se odhadují na 900 milionů korun.