Desítky milionů za parkovací dům v Hradci jsou neznámo kde

Hradec Králové – Možná až o desítky milionů přišel zbytečně Hradec Králové. Město koupilo od firmy Pyrit Property za 75 milionů parkovací dům. Z dokumentu, který má Česká televize k dispozici, ale vyplývá, že objekt stál jen třicet milionů a že ho tak firma městu prodala za víc než dvojnásobek. Kam zmizel rozdíl ve výši 45 milionů korun, navíc nikdo neví. Několik zastupitelů proto podalo trestní oznámení a vyzvalo policii, aby financování parkovacího domu vyšetřila.

Jednatel zkrachovalé společnosti Eube, která stavbu bytů i parkovacího domu řídila, při květnovém výslechu u soudu řekl, že 45 milionů korun mělo jako zisk po prodání domu zůstat ve společnosti Pyrit Property. Ta v celé transakci figurovala jako prostředník a nyní je v likvidaci. Zvláštní správce, který má na starosti rovněž zkrachovalou společnost Obytný komplex Kollárova, se proto snažil zjistit, kde miliony jsou. Nikdo to ale podle něj neví.

„To je tunel jako blázen do městské pokladny. Můžeme se domnívat, že z této stavby zmizely finanční prostředky o velkém objemu,“ řekla ČT zastupitelka Hradec Králové Lenka Fialová (KSČM). Návrh odkoupit parkovací dům za 75 milionů předložil zastupitelům tehdejší náměstek primátora Josef Malíř (VPM). „Reálně ta cena parkovacího místa vychází kolem 680 tisíc, což není cena nízká, ale například v porovnání s parkovacím místem v pivovaru je o dvě stě tisíc nižší,“ uvedl.

Kontrolní výbor ale navíc zjistil, že město má o šest parkovacích míst méně, než bylo ve smlouvě. Na některá se při obsazení sousedních ani nedá vjet. „Ta zjištění vykazovala určité skutečnosti, které by mohly být na hraně trestní odpovědnosti,“ domnívá se poslanec a člen kontrolního výboru zastupitelstva Pavel Staněk (ODS). Několik zastupitelů proto podalo trestní oznámení na policii.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera