Projekt Zvládnu to sám pomáhá s integrací dětí bez rodin

Vysočina – Děti z dětských domovů z Vysočiny, které se po svých osmnáctých narozeninách chystají vstoupit do běžného života, mají šanci se integrovat do společnosti s řadou zkušeností. Napomohl tomu speciální vzdělávací projekt nazvaný Zvládnu to sám. Projekt probíhal v sedmi dětských domovech na Vysočině a školením prošli také vychovatelé.

Petra z dětského domova v Senožatech je 22letá slečna, která teď studuje v Praze. Až školu dokončí, bude se už muset o sebe postarat úplně sama, zatím má veškeré zázemí v domově a přiznává, že se odchodu bojí. Díky projektu se ale dostala k řadě zajímavých poznatků, například k finanční gramotnosti.

„Oni opouštějí dětský domov a jsou znevýhodněni tím, že pocházejí z nefunkčních rodin a mají problémy najít uplatnění, sehnat nájem i práci,“ uvedl vedoucí projektu Pavel Srovnal. Cílem dvouletého projektu bylo především zvýšit sebevědomí dětí a naučit je věcem, které jsou v normálně fungujících rodinách samozřejmé.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Děti se učily i praktickým dovednostem, základům rukodělné práce nebo obsluze počítačů. Peníze byly i na technické vybavení. Každému ze zapojených dětských domovů zůstanou z peněz projektu počítače, například v Telči jsou to tři stolní a dva notebooky.