Plzeňským právům znovu hrozí ztráta akreditace

Plzeň – Nad právnickou fakultou v Plzni se znovu stahují mračna. Škole, která nechvalně proslula aférou s turbostudenty a pochybným udělováním titulů, totiž hrozí ztráta doktorské akreditace i to, že nebude smět přijímat studenty na hlavní magisterský obor, což by pro ni bylo likvidační. Ministerstvo školství tentokrát zvažuje sankce kvůli personálním problémům na fakultě. Definitivní verdikt padne zítra nebo v pondělí. Zatím ale probíhá výuka na fakultě zcela standardně, upozorňuje mluvčí Západočeské univerzity Kamila Kvapilová.

Ministerstvo školství jedná na základě doporučení akreditační komise. Ta už v červnu došla k závěru, že má škola vážné personální problémy. Kvůli praktikám děkana Květoslava Růžičky totiž začali školu pedagogové hromadně opouštět. Tvrdou kritiku sklidil Růžička za znovupřijímání desítek studentů, které vyhodil bývalý děkan Jiří Pospíšil. Růžička se k situaci na škole odmítl vyjádřit. 

Na to, jak fakulta funguje v novém semestru, se chce znovu podívat i akreditační komise. Podle její předsedkyně Vladimíry Dvořákové chce mít komise do konce října komplexní zprávu, která by obsahovala i smlouvy s vyučujícími. Komise tak chce zjistit, kteří vyučující zajišťují konkrétní právní obory i jejich kvalifikaci, např. počet publikací. 

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Jedním z vyučujících je i bývalý předseda akademického senátu Daniel Telecký, který se na fakultu vrací po skoro dvou letech. Tým Jiřího Pospíšila s ním odmítl spolupracovat, protože prý byl jedním z hlavních viníků v udělování pochybných titulů. Telecký byl ale po celou dobu formálně veden jako zaměstnanec fakulty a dále pobíral výplatu, se školou se totiž soudil. Celý spor nakonec ukončil děkan Růžička smírem.