Praha 5 podala návrh na exekuci Agentury Praha 5

Praha - Městská část Praha 5 podala návrh na exekuci na společnost Agentura Praha 5, která pro radnici vybírala dlužné nájemné. Zároveň v těchto dnech podá trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s postoupením pohledávek za dlužné nájemné Agentuře Prahy 5. Novinářům to dnes řekl starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09), který zároveň představil výsledky hospodářského auditu. Radnice zatím vyčíslila škodu vzniklou v souvislosti s působením agentury na 15,5 milionu korun.

Trestní oznámení na bývalého starostu Milana Jančíka (ODS) kvůli této kauze podala už před časem nevládní organizace Transparency International (TIC). Praha 5 se k tomuto trestnímu oznámení nepřipojí, jak původně předpokládala, ale podá vlastní oznámení na neznámého pachatele. Radnice si zatím nechala od znalce posoudit škody za roky 2003 a 2004, nyní si chce nechat posoudit i další roky. Agentura totiž pro radnici pracovala až do poloviny roku 2007. Radnice předpokládá, že škoda tak bude vyšší.

Jančík současné vyčíslení škody zpochybňuje. Po tiskové konferenci řekl, že znalec vycházel z nereálných předpokladů, když tvrdí, že obvyklá úspěšnost při vymáhání pohledávek je 70 procent. Agentura Prahy 5 totiž byla úspěšná jen ze 42 procent. Nesouhlasí také s tím, že by agentura dostávala příliš vysokou odměnu, když si ponechávala 40 procent z původní výše dluhu. Protikorupční policie Jančíka kvůli kauze již dvakrát obvinila, státní zástupce však pokaždé stíhání zrušil. Jančík i nyní tvrdí, že má čisté svědomí a jakoukoliv vinu odmítá.

Exstarosta Prahy 5 Milan Jančík
Zdroj: ČT24

Pohledávky za nájemné prodávala radnice společnosti od roku 2003, podle dřívějších informací celková výše pohledávek činila 85 milionů korun. Agentura prý ale radnici platila jen za ty pohledávky, které se jí podařilo vymoci. Praha 5 si nechala kvůli této kauze zpracovat několik dokumentů. Část důležitých údajů získala také z hospodářského auditu, který posuzoval hospodaření městské části v letech 2009 a 2010. Jeho závěry, které už dříve pronikly do médií, dnes zástupci radnice představili.

Podle Klímy audit upozornil například na to, že zhruba polovinu příjmů radnice tvořily příjmy z privatizace. „Na městské části se plýtvalo všude. Výběrová řízení byla mnohdy špatně nastavena, proto jsme byli nuceni převzít řadu špatných smluv,“ uvedl Klíma. 

Mezi nevýhodné smlouvy řadí Praha 5 například smlouvu s Pražskou energetikou (PRE) na zajištění počítačů a veškerého IT vybavení. Tu se městské části podařilo změnit, podle místostarosty Miroslava Zeleného (TOP 09) radnice s PRE nyní jedná o definitivním ukončení služby. Změnit se současnému vedení radnice podařilo také smlouvu na poskytování bezplatného internetu, který bude ke konci měsíce ukončen. Radnice předpokládá, že díky těmto změnám ušetří zhruba 50 až 60 milionů korun ročně.

„Je to otázka pohledu na věc. Moje koalice se domnívala, že smlouvy jsou výhodné. Náš program byl ambiciózní a nesl s sebou vydání. Ale neutráceli jsme a priori a zanechali jsme za sebou kvetoucí městskou část,“ uvedl k tomu exstarosta Jančík.