Budišov se kvůli zmařené opravě zámku utká s Třebíčí u soudu

Budišov - Městys Budišov zažaloval město Třebíč za zamření projektu zámecké rekonstrukce. Požaduje náhradu škody ve výši 110 milionů korun. Podle právníků Budišova město Třebíč bezdůvodně a trestuhodně couvlo ze společného projektu Bono Publico. Bývalé i současné vedení Třebíče se ale shoduje na správnosti postupu města. Kvůli takzvané kauze Budišov už by se totiž investice nedala zvládnout.

„Městys Budišov podal žalobu na město Třebíč o náhradu škody. Celková škoda činí zhruba 110,5 milionů korun,“ řekl pro ČT advokát městyse Budišov Oldřich Chudoba. Podle třebíčského starosty Pavla Heřmana (Nestr.) bude muset ale Budišov prokázat, že opravdu k nějaké škodě došlo a navíc že ji zavinila právě samospráva Třebíče.

Pražský advokát Oldřich Chudoba zastupoval i bývalého a dnes už zesnulého starostu Ladislava Péťu. Před soudem v červenci 2009 prokázal, že kauza Budišov spojená s nadhodnocováním projektu, uplácením nebo vydíráním byla uměle vykonstruovaná a nic se nestalo. Projekt Bono Publico tak mohl bez problémů pokračovat. „Město Třebíč odstoupilo od společného projektu, to bylo absolutně neodůvodněné rozhodnutí a zhatilo celou tuto investici,“ dodává advokát. „Už nebylo možné stihnout investici v souladu s památkovou péčí a s těmi požadovanými technologiemi,“ kontruje znovu starosta Heřman.

Třebíčský okresní soud se má případem začít zabývat 16.11., všichni očekávají dlouhé a složité dokazování. Starosta Třebíče připouští, že částečně mohli situaci zavinit jeho předchůdci na radnici, v křesle starosty před ním seděl Ivo Uher (ODS). „V době, kdy rada města přijala usnesení, že odstupuje od smlouvy, jsem byl statutárním zástupcem města, já si tu odpovědnost uvědomuji a trvám na tom, že postup města byl správný,“ stojí si za svým Ivo Uher. Lidé z bývalého vedení města počítají s tím, že budou u soudu o 110 milionů svědčit.