Konference lesníků podpořila šumavský park v kácení

Modrava (Klatovsko) - Lesníci a akademici vyzvali ministra životního prostředí, premiéra a také aktivisty, aby se dlouhodobě a intenzivně věnovali problémům na Šumavě, zejména boji s přemnoženým kůrovcem. Uvedli to po skončení dvoudenní konference s názvem Bod zlomu, kde se otázka budoucnosti národního parku probírala. Účastníci konference v postupu podpořili Správu národního parku, v současnosti podle nich převládá pouze jednostranný pohled na ochranu lesa.

Konference zcela bezzásahový přístup na Šumavě jednoznačně odmítla a zároveň varovala, že tamním lesům hrozí vysychání. „(Lesy) Budou přehřáté. Když bude perioda sucha, tak budou tak horké, že se to bude těžko obnovovat,“ prohlásil ředitel společnosti ENKI a člen Ústavu systémové biologie a ekologie, AV ČR Jan Pokorný.

Razantní řešení, tedy rozsáhlé kácení stromů, je podle přednášejících nutné alespoň v kůrovcem nejpostiženější západní části národního parku. „Cíleným přístupem je možné během několika let ten stav zlepšit,“ myslí si Petr Zahradník z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. 

Ředitel správy parku Jan Stránský výsledky konference kvitoval. „Tuto konferenci budu brát jako studnici argumentů proto, že se pro rok 2012 bude muset zvolit daleko razantnější postup,“ prohlásil.

Odborná konference prý Šumavě dlouhá léta chyběla. Poslední setkání lesníků tu bylo v roce 2005. Určité pochybnosti nad legitimitou a vyvážeností konference ale vyslovila stínová vědecká rada národního parku. Dva členové tohoto opozičního uskupení, jež na Šumavě prosazuje mírný postup při boji s kůrovcem, se pokusili organizátorům nabídnout své příspěvky do debaty, byly však odmítnuti. Prý už bylo plno.

„Ze jmen, která jsem viděl, tam vlastně není nikdo, kdo by v posledních deseti letech na Šumavě aktivně dělal nějaký výzkum,“ podivil se nad složením aktérů vědeckého setkání Jaroslav Vrba, jenž je členem stínové rady. „Účastníci této konference byli z jiného vědeckého spektra, než které se velmi silně mediálně prezentuje,“ opáčil starosta Modravy Antonín Schubert

Jak dopadla letošní kůrovcová kalamita, Správa národního parku teprve vyhodnocuje. Výsledky svého šetření bude vedení Šumavy prezentovat za měsíc.