Litoměřičtí soudci brali úplatky, stíhá je policie

Ústí nad Labem - Dva soudce Okresního soudu v Litoměřicích, Josefa Knotka a Ladislava Jelínka, stíhá protikorupční policie. Podezírá je z přijímání úplatku a zneužití pravomocí. Oba muži pracovali na úseku trestního řízení, jeden je vyšetřován na svobodě, druhý byl dnes vzat do vazby. Kromě nich je stíhána i jedna soudní úřednice, jak informovala mluvčí krajského státního zastupitelství Lenka Bradáčová. Stíhaným hrozí až osmileté tresty.

Státní zastupitelství ani policie zatím nechtějí upřesnit, o jaká provinění šlo, celý případ je prý velmi čerstvý. „Jednání, pro které je vedeno vyšetřování, má spojitost s rozhodovací činností obou soudců na úseku trestního řízení,“ uvedla Bradáčová.

Trestní stíhání začalo ve čtvrtek 27. října. Jeden soudce byl už z policejní cely propuštěn, zatímco druhý byl dnes vzat do vazby, aby nemohl ovlivňovat svědky. Proti vazbě okamžitě podal stížnost.

 Soudce je možné pro činy spáchané ve funkci trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. „Samozřejmě ten souhlas máme,“ řekla Bradáčová. Další zákonnou podmínkou stíhání soudce je to, že je o něm vyrozuměno ministerstvo spravedlnosti a předseda příslušného soudu. Mluvčí ministerstva Tereza Palečková řekla, že Bradáčová už o případu úřad informovala.

Ministr Jiří Pospíšil v nejbližších dnech rozhodne o tom, zda využije své pravomoci a oba soudce dočasně zprostí výkonu funkce. Soudci by tak nemohli soudit, a to až do pravomocného ukončení trestního řízení. „Vítám jednání orgánů činných v trestním řízení, je to důkaz, že možná protiprávní jednání soudců nejsou zametána pod koberec, ale budou řádně vyšetřena,“ řekl Pospíšil. 

Video Reportáž Petry Tachecí a Kamily Štichové
video

Reportáž Petry Tachecí a Kamily Štichové

Pokud jde o to, z čeho jsou uvedení soudci podezřelí, nabízí určité vodítko jen soupis paragrafů, kvůli nimž jsou vyšetřováni. Kromě zneužití pravomocí zahrnuje přijetí úplatku v pozici úřední osoby, avšak ne velkého rozsahu, takže jim hrozí až osmiletý trest místo až dvanáctiletého. Taková kvalifikace se obecně používá v případech, kdy je získaný prospěch do 500 000 korun, řekla Bradáčová.

Počet podezřelých v případu by se mohl ještě rozrůst. Zatím se ví, kdo měl úplatky přijímat. Kdo úplatky dával, zatím policie ani státní zástupkyně neinformovala.

O tom, že justice je zatížena korupcí, vynášením citlivých informací a pochybnými kontakty s podsvětím, psala ve výroční zprávě za loňský rok i Bezpečnostní informační služba. „Doufám, že zachycení jednotlivých případů nevypovídá nic o justici jako celku,“ dodává k tomu Pospíšil.

Není to přitom první případ, kdy je soudce Knotek podezřelý z trestného činu. V roce 2007 projednával soud v Mělníku případ, kdy podle obžaloby pomáhal zahladit nehodu soudce Nejvyššího soudu a později pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Ten havaroval v roce 2003 v Lovosicích s 2,46 promile alkoholu v krvi, nakonec ale dostal pokutu jen 1 500 Kč. Za nezvykle mírný postih podle policie vděčil intervenci Knotka a Vladislava Větrovce, považovaného za šéfa takzvané konkurzní mafie soudce Berky. Kvůli chybějícím důkazům byl ale Knotek nakonec osvobozen.