V Lokti vzniká „galerie v oknech“

Loket - Zazděná okna domů v historickém centru Lokte na Sokolovsku už nemají být prázdná. A to díky nápadu umístit do nich obrazy, které tu vznikají na každoročních mezinárodních uměleckých workshopech. Autoři se přitom většinou snaží vytvořit zdání, že nahlíží do skutečného okna a imaginárního světa za ním.

Z jednoho okna se dívá muž, který kouří. Majitel domu vtipně iluzi dotváří. Pod okno rozhází nedopalky, které čas od času uklízí. A jiný pohled - po nařaseném závěsu se šplhá kočka. Domácí mazlík či lelkující obyvatel domu. To je nejčastější, i když zdaleka ne jediné téma.

„Nemusí tam být tajemná postava, která se dívá z okna, i když některé návrhy tak vyzněly. Námět byl velice široký, umělci si mohli vybrat, cokoli chtěli. A majitelé domu si pak vybrali to, co se jim líbilo,“ vysvětlila Štěpánka Bergerová, pořadatelka workshopů Plenér Loket.

Nadšené ohlasy vzbuzuje nápad i mezi ostatními obyvateli města a turisty. Letos bylo se souhlasem majitelů domů osazeno zatím sedm obrazů. Radnice pro příští workshopy, placené z evropských dotací, vytipovala dalších dvacet oken a výklenků. Podle představy radních by tak měla vzniknout jakási galerie pod širým nebem. „Samozřejmě to nejsou originály, jsou to kopie udělané na speciální fólie, které odolají povětrnostním podmínkám. Originály máme na radnici,“ řekl místostarosta Petr Zahradníček.