Budějovické muzeum historických motocyklů končí

České Budějovice - Naposledy se dnes otevřelo návštěvníkům motocyklové muzeum v Českých Budějovicích. Radnice majiteli jedné z největších evropských sbírek neobnovila nájemní smlouvu. Unikátní expozici čeká stěhování, v krajním případě rozprodej. Provozovatele muzea i historiky krok vedení města překvapuje. Magistrát ale tvrdí, že na muzeu prodělává.

Petr Hoštálek otevřel muzeum před 14 lety. Dnes vlastní 160 strojů a mezi nimi mnoho unikátů. Například závodní motocykl Hurikán z roku 1949. Vyrobili ho konstruktéři v Českých Budějovicích, jde o prototyp, který předběhl dobu. „Byla to první motorka v Československu se zadními vzduchovými teleskopy,“ přibližuje Hošťálek.

Muzeum navštívilo už téměř 200 tisíc lidí. Teď musí budovu staré solnice opustit, radnice na využití historického komplexu vypisuje výběrové řízení. „Soutěž je otevřená jakékoli výchovné, vzdělávací či kulturní aktivity,“ informuje náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.

Hošťálek postup radnice nechápe. „Pro každou lokalitu musí být takový turistický cíl obohacení,“ myslí si. I podle historiků jde o nesmyslný krok. Sbírku považují za unikátní. Jen v národním technickém muzeu teď mají zájem hned o několik desítek motocyklů. „Je to jedna z nejkvalitnějších motocyklových sbírek na našem území,“ tvrdí Arnošt Nezmeškal, správce motocyklové sbírky z pražského Národního technického muzea.

Petr Hošťálek naznačil, že svoji sbírku nabídne muzeím nebo ji postupně rozprodá. „Rozprodej je ale až poslední možnost,“ říká. Podle Nezmeškala by byla velká tragédie, kdyby se sbírka Petra Hošťálka měla rozpadnout. Nicméně informace o jeho záměru se rychle rozkřikla a během dne již přicházely první nabídky.

Muzeum by ráda získala radnice v Pluhově Žďáru na Jindřichohradecku, o historické motocykly usilují také ve Strakonicích. „Je otázka, jestli bychom našli vhodný prostor, museli bychom se po něm podívat,“ podotkl starosta Strakonic Pavel Vondrys.

Dnes muzeum jeho provozovatel oficiálně uzavřel. Motocykyl tu zůstanou do poloviny prosince, pak se rozhodne, co s nimi dál.