Náchodská radnice obrátila dopravu v centru města naruby

Náchod – Radnice v Náchodě hledá recept na zlepšení dopravní situace ve městě a přichází se změnou, jakou tamní řidiči nepamatují minimálně patnáct let. Reaguje tak na situaci, kdy jsou ulice přeplněné – zejména hlavní průtah, kterým se jezdí od Hradce Králové do Polska – a ministerstvo dopravy nechce dát peníze na obchvat. Dopravu v centru města v několika ulicích obrací naruby. Opatření se v různé míře týká sedmnácti ulic, ovlivnilo také trasy linkových autobusů ve směru na Kramolnu a autobusů městské hromadné dopravy. Jestli změna Náchodu skutečně pomohla, vyhodnotí radnice během několika týdnů.

Dopravní situaci v Náchodě má pomoci především změna průjezdnosti jednosměrných ulic Řezníčkova, Tyršova, Poštovní a Volovnice. Nově jimi auta projíždějí výhradně opačným směrem než dosud. Proto se nyní na náchodské náměstí vjíždí Tyršovou a vyjíždí se z něj Poštovní kolem radnice. Ulici Volovnice potom mohou použít řidiči jedoucí z centra směrem na Broumov, Trutnov či Polsko, vyhnou se tak přeplněnému průtahu. Už déle než týden navíc mohou řidiči nově využívat také cestu, která původně vedla pouze do závodu gumárenské firmy.

Obchvat se začne stavět za 8 až 10 let

Městská mluvčí Nina Adlof upozornila, že si řidiči musí dát pozor také na změnu přednosti v ulici na Parkánech, která je ve směru na Volovnici označena jako hlavní silnice. Nově tak řidiči dávají přednost, když přes ni přejíždějí na výjezdu z ulice Poštovní, upozornila mluvčí.

Malá revoluce v Náchodě ale s sebou přinesla komplikace. Přes velkou informační kampaň někteří místní řidiči o změnách nevěděli, a protože nesledovali značky, ocitli se záhy v jednosměrce v protisměru. Nejméně do konce týdne proto chtějí policisté a strážníci dopravu sledovat bedlivěji než obvykle. Řidičům budou radit, kudy mají jet.

Změny začaly platit den poté, co skončila velká uzavírka státní silnice mezi Jaroměří a Českou Skalicí. Zatímco řidiči osobních aut museli sjet na regionální komunikace, objížďka pro kamiony vedla po silnicích prvních tříd, řidiči si tak zajeli až do Trutnova.

Náchod leží na silnici I/33, která vede od Hradce Králové do polského Kladska. Po otevření hradeckého úseku dálnice D11 se původně klidný tah proměnil v nejdůležitější spojnici Čech a západní části Polska, jezdí se tudy například z Prahy do Vratislavi nebo Poznaně. Městu by v budoucnosti měl ulevit obchvat a také výstavba další části D11, resp. R11 k Trutnovu na česko-polské hranice. Obě stavby jsou ale zatím v nedohlednu. Neúnosnou situaci se proto rozhodla radnice nouzově vyřešit sama.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka