Bolevečtí odmítají paneláky v rekreační lokalitě

Plzeň - Obyvatelé plzeňské čtvrti Bolevec se bouří proti výstavbě bytových domů v rekreační lokalitě nedaleko Boleveckých rybníků. Obviňují úřady, že nahrávají zájmům vlivných plzeňských podnikatelů a argumenty starousedlíků smetly ze stolu. Několikapatrové bytovky přitom nenávratně změní ráz území s původní zástavbou.

Okrajová čtvrť Bolevec je Plzeňáky hojně vyhledávaná k rekreaci a sportu. A podle starousedlíků se počítalo s tím, že se v podobném duchu bude rozvíjet i dál. Jenže místo relaxační zóny tu bude sídliště se sedmipatrovými bytovkami. „Až se zde ty domy postaví, tak to bude hrůza. Sem to vůbec nepatří,“ zlobí se starosta Sdružení boleveckých rodáků Jaroslav Čechura. „Ve výsledku se z naší čtvrti stane jedno velké parkoviště,“ poukazuje místní obyvatelka Jitka Hicková. 

Boj proti necitlivé výstavbě ale začali pozdě, první dva domy totiž už stojí. Bolevečtí obyvatelé prý o plánech investora neměli tušení. „Podle nás na tom mají zájem vlivní lidé, kteří si to dokážou prosadit,“ naznačuje iniciátor petice Jindřich Kvěch. „Bylo mi naznačeno, abych do toho nestrkal nos,“ dodává obyvatel Bolevce Antonín Župka.    

Tomu, aby se další bytovky nestavěly, starousedlíci zabrání těžko. Snaží se tedy alespoň prosadit, aby byly minimálně o dvě podlaží nižší. „Na magistrátu jsme zjistili, že pro toto území žádná vize neexistuje,““ říká obyvatel Bolevce Václav Čechura. 

Starosta obvodu stížnosti chápe. Územní řízení ale proběhlo ještě před tím, než nastoupil do funkce a zastavit projekt, který už má stavební povolení, nemůže. „Já se pokusím těmto lidem vyjít maximálně vstříc. Ale kdyby se tam postavilo to, co se původně plánovalo, to je obchodní dům a hala, tak by byli nespokojení ještě víc,“ uvádí starosta Městského obvodu Plzeň 1 Miroslav Brabec.  

Petici proti nevhodné zástavbě v Bolevci podepsalo čtyři sta padesát lidí. Zítra ji její iniciátoři předají na magistrát a obvodní radnici.