Opozice v Harrachově chce kvůli soudu o Crystalex nové volby

Harrachov (Semilsko) - Opozice v Harrachově na Semilsku žádá odstoupení starostky Evy Zbojarové včetně celého vedení města a vypsání mimořádných voleb v co nejkratším termínu. Sepsala proto petici. Důvodem je prohraný soud o 90 milionů korun, které má radnice zaplatit za 18 let starý úvěr z doby privatizace Crystalexu. Starostka dnes výzvu nechtěla komentovat s tím, že je to pro ni nová informace. Vše chce nejprve projednat s radou a zastupiteli.

„Především chceme, aby se město proti rozhodnutí znovu dovolalo k Nejvyššímu soudu, času není mnoho,“ řekl dnes novinářům zastupitel a člen petičního výboru Miroslav Michálek (ODS). Město by podle něj měl znovu zastupovat právník Tomáš Vašíček, který už jednou v této věci s dovoláním uspěl a kauzu zná nejlépe.

S vedením radnice se však nerozešel v dobrém. Věc je ale ochoten znovu převzít a dovést do konce za pouhou korunu, radnice se mu však musí omluvit. „Také mi musí vyjádřit důvěru,“ řekl právník. Za předchozí dovolání mu náleží honorář deset milionů korun, zatím dostal tři. Smlouvu ale nyní prověřuje antimonopolní úřad.

Město Harrachov má podle pravomocného rozhodnutí zaplatit za starý úvěr, který podle vrchního soudu radnice v roce 1993 převzala spolu se třemi rozestavěnými bytovými domy, sbírkou skla a sklářským muzeem z majetku privatizovaného Crystalexu. Z původních zhruba 17 milionů se dluh postupně zvýšil na více než 90 milionů korun, které by měla radnice zaplatit. Harrachov přitom od začátku nárok zpochybňuje. Zastupitelstvo nikdy žádné převzetí dluhu neschválilo, vůbec o něm nejednalo. Tehdejší starosta Ivan Henrych překročil své pravomoci, když dokument podepsal.

Vrchní soud už ve věci stejně rozhodl před rokem. Město a ministerstvo financí se však proti rozhodnutí dovolaly k Nejvyššímu soudu (NS). Ten rozsudek částečně zrušil a věc vrátil pražskému soudu k novému projednání. Výsledek je ale stejný. „Je to především šok. Jeden by se domníval, že judikatura Nejvyššího soudu by měla být pro vrchní soud závazná. Takové byly i názory advokátů, se kterými jsem jednala. Jak vidíte, opak je pravdou,“ uvedla po vyhlášení rozhodnutí Zbrojová, která se chce znovu obrátit s dovoláním na Nejvyšší soud. Pro město je rozsudek likvidační. Harrachov ročně hospodaří s rozpočtem kolem 30 milionů korun a peníze na úhradu dluhu nemá. Musel by prodat většinu svého majetku.