Krajští manažeři vydělávají majlant, opozice to kritizuje

Karlovy Vary - Pohádkové smlouvy, tak o dodatcích k manažerským dohodám mluví opoziční zastupitelé Karlovarského kraje. Radní prý pro své spolustraníky připravili nadstandardní odměny. Dva sociální demokraté mají za manžerské funkce v krajské akciové společnosti pobírat téměř šedesátitisícové platy a k tomu další výhody.

Předseda i místopředseda představenstva Údržby silnic Karlovarského kraje mají pobírat každý měsíc základní plat 59 tisíc korun. K tomu můžou dostat různé odměny. Smí také používat služební auta i na soukromé cesty. Kraj jim garantuje odstupné ve výši šesti platů. To nyní kritizuje opozice. „Domnívám se, že se jedná o jakousi protislužbu kolegům nebo přátelům z politických stran a jim blízkých kruhů,“ říká předseda krajského kontrolního výboru Bohdan Havel. „Sumy, které pobírají za jakousi předstíranou činnost, jsou naprosto nehorázné,“ myslí si i další opoziční zastupitel Jiří Kotek. Ten spočítal, že za platy politiků mohl kraj opravit desítky kilometrů rozbitých silnic.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Krajští radní se brání, že mzdy manažerů musí odpovídat riziku, které podstupují. „Oni riskují vlastní majetek, jdou s kůží na trh. Ta společnost musí vykazovat zisk,“ tvrdí náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil. Místopředseda představenstva Michal Riško se vyjádřit odmítl s tím, že je pracovně zaneprázdněný. Karlovarský zastupitel a a bývalý poslanec Jaroslav Fiala tvrdí, že společnost sice vlastní kraj, jinak ale musí uspět v konkurenci jako všechny soukromé společnosti. „Řekl bych, že u srovnatelných soukromých organizací, jsou ty výhody vyšší,“ dodal.

Takové zdůvodnění pro šedesátitisícové platy a další výhody pro politiky však předseda kontrolního výboru odmítá. O problému budou krajští zastupitelé mluvit na jednání zřejmě už 8. prosince.