V Roztokách bylo otevřeno vědecko-technické centrum za 450 milionů

Praha – V Roztokách u Prahy bylo dnes otevřeno vědecko-technické centrum za 450 milionů korun. Kolem stovky vědců tam bude pracovat na vývoji a výzkumu motorů. Vědecký park je zatím ve zkušebním provozu, protože tam teprve bude instalována většina technologií potřebných k výzkumu. V plném provozu bude od března příštího roku, řekl při otevření parku Marcel Soural, ředitel společnosti Trigema, která je zakladatelem projektu.

Vědecko-technický park bude využívat strojní fakulta ČVUT společně s podnikatelským sektorem. Vědci se zaměří nejen na výzkum a vývoj spalovacích motorů, ale i motorů s alternativními pohony a konstrukcí vozidlových převodovek. Podle proděkana fakulty strojní ČVUT Jana Macka jsou zejména nároky na zvyšování účinnosti motorů a snižování vypouštěných emisí. U klasických spalovacích motorů se vědci budou snažit zmenšovat jejich rozměry. „U elektromobilů to rovněž znamená pečlivě sledovat jejich účinnost a řešit další problémy energetické bilance vozidla, protože u elektromobilů je například obrovským problémem topení,“ doplnil Macek. 

Vědecký park patří společnosti Trigema, která většinu pronajímá ČVUT. Zhruba pětina však bude sloužit soukromému výzkumu. Objekt má pět pater. Nejdůležitější vědecké pracoviště je v přízemí, kde je pět kobek k výzkumu spalovacích motorů a válcová brzda, na které se zkoumají vozidla. V dalším patře je výzkumné pracoviště převodovek, hybridních motorů a palivových článků. Zbytek budovy slouží jako kancelářské prostory a technické zázemí pracovníků.     

Mohutná stavba vznikla v Roztokách navzdory protestům místních obyvatel, kteří se obávají zhoršení životního prostředí a navíc tvrdí, že stavba není řádně povolená. Místo zdlouhavého povolení od stavebního úřadu se totiž investorovi podařilo zajistit si razítko autorizovaného inspektora. A toho názor obyvatel nezajímal: do stavebního řízení je nezahrnul. „Vlastnické právo nebylo dotčeno a podle paragrafu 109 tedy účastníci být nemuseli,“ uvedl autorizovaný inspektor Milan Teigiser. 

Generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural vysvětluje, že možnost autorizovaného inspektora využili především kvůli dotacím: „Jestli je to zákonem povolená cesta, tak proč by se nemohla využívat,“ podotkl Soural. Místní pak napadli certifikát u soudu, jenže ten přenesl zodpovědnost na ministerstvo pro místní rozvoj a jeho úředníci teď tvrdí, že rozhodnout o platnosti certifikátu není v jejich kompetenci.  

Ve Středočeském kraji by měly vzniknout ještě další vědecké parky. ČVUT chce v areálu bývalé Poldi u Kladna postavit Univerzitní centrum energeticky efektivních budov. Vědci by tam měli zkoušet konstrukční systémy, materiály, obalové konstrukce či systémy vytápění pro objekty, které budou redukovat energetickou náročnost těchto objektů. V Dolních Břežanech u Prahy má vyrůst vědecký park se superlaserem ELI pro výzkum léčby rakoviny a lékařského zobrazování diagnostiky. Laser také bude nástrojem pro vývoj a testování nových materiálů či pro nakládání s radioaktivním odpadem.