Jindřichohradecký pivovar zapálily děti

Jindřichův Hradec – Opuštěný pivovar v historickém centru Jindřichova Hradce zapálili tři kluci. Z nedbalosti. Způsobili tím ale značnou škodu a obecné ohrožení. Policie dnes uzavřela vyšetřování s tím, že je vzhledem k věku stíhat nemůže. Dlouho nevyužívanou památku zničily plameny v podvečer 7. září. Byl to jeden z nejrozsáhlejších požárů v Jihočeském kraji za posledních pět let.

Všechny tři děti si do opuštěné budovy pravidelně chodily hrát. V místnosti bývalého dřevníku v přízemí měly postavený bunkr. Oheň rozdělaly ve dvou plechových kbelících. Ty před odchodem převrhly a vysypaný popel špatně uhasily. „Začaly hořet kartony na podlaze, od nich chytl bunkr a poté i celý pivovar,“ popsala policejní mluvčí Hana Millerová.

Kromě rozšíření ohně hrozilo zborcení komínu na barokní mlýn a muzeum s expozicemi. V bezprostřední blízkosti stojí i jindřichohradecký zámek. „Všichni jsme se samozřejmě vyděsili a to zděšení trvalo poměrně dlouho. Zásah hasičů byl profesionální, mimořádný a zaslouží obdiv,“ řekl kastelán Václav Bis.

Protože požár způsobily nezletilé děti ve věku 11, 13 a 14 let, policisté je nemohou stíhat. Spis předají státnímu zastupitelství. To rozhodne, zda je pošle před soud pro děti a mladistvé. Ten by rozhodoval nejen o jejich trestu, ale i o náhradě škody. „Rychlým zásahem hasičských jednotek byl uchráněn majetek v hodnotě 98 milionů korun. Skutečná škoda na objektu tak činí pouhý, v uvozovkách pouhý, jeden milion korun,“ dodala Millerová.

V budově jsou zborcené stropy, zničené krovy a střecha. Z národní kulturní památky zbyly v podstatě jen obvodové zdi. Zatím se majitelé snaží především vyřešit narušenou statiku. Už příští týden čeká pivovar zbourání komínu. V delším časovém horizontu by se měl celý objekt rekonstruovat.