Kunratice nesouhlasí s hausboty na Šeberáku

Praha – Kunratická radnice i místní obyvatelé se staví odmítavě k plánu společnosti Ogopogo, která chce na zdejším rybníku Šeberák vystavět luxusní hausboty. Vedení městské části vadí nesdílnosti společnosti, starousedlíci protestují proti hrozící změně krajinného rázu a vodohospodáři upozorňují na to, že v případě povodní slouží rybník jako biokoridor.

Společnost Ogopogo koupila od rybářů devítihektarový rybník Šeberák před dvěma lety s cílem vystavět na něm luxusní bydlení na vodě. Při práci na projektu vycházela z územního plánu, podle kterého lze na rybníku plovoucí objekty umístit. „Náš projekt počítá s umístěním 10 plovoucích obytných objektů, budovy přístaviště a dalších doplňkových staveb. Kromě toho zahrnuje rekonstrukci hráze a břehů,“ uvedl zástupce společnosti David Adamec.

Radnice se však k plánu developera staví spíše odmítavě a tvrdí, že s ní chystanou stavbu nekonzultuje. „Dostali jsme žádost na přípojku vody, kanalizace a proudu. Souhlas jsme odmítli vydat, dokud nebudeme mít možnost si projekt prostudovat,“ uvedla starostka Kunratic Marie Kabelová. Městu totiž patří polovina břehů kolem rybníka. Adamec však kontruje, že kunratické zastupitele s developerským záměrem opakovaně seznámili.

Štěpánek: Šeberák je nevhodný, slouží v případě povodní

Šeberák je podle radnice pro kotvení hausbotů nevhodný i z hlediska povodní, protože slouží jako záchytná nádrž. „Jedná se o biokoridor, a tam není jakákoli stavba možná, což se týká jak vody, tak břehu,“ podotýká bývalý pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Developer má ale jiný názor. „Hotový je projekt na rekonstrukci rybníka a nyní čekáme na stanovisko vodoprávního úřadu. Dokončený je i projekt přípojek inženýrských sítí. Jejich vedení stejně jako umístění příjezdové silnice se biokoridoru vyhne,“ uvedl Adamec.

Kunratičtí se obávají i toho, že stavba naruší krajinný ráz, a doufají, že vodoprávní úřad Prahy 4 kotviště pro plovoucí luxusní byty nepovolí. Spoléhají i na stanovisko magistrátu. „Problém je v tom, že Šeberák chtějí oplotit a pouze jednu čtvrtinu u hráze nechat pro veřejnost,“ dodává předseda Občanského sdružení pro Kunratice Lubomír Rosík.