Smog na Moravskoslezsku je nejhorší od začátku listopadu

Ostrava - Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji jsou zřejmě nejhorší od počátku listopadu, kdy byl kvůli smogu poprvé vyhlášen signál regulace. Stav ovzduší zde dál výrazně zhoršují částice polétavého prachu (PM10). Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se dnes ráno průměrné denní hodnoty místy vyšplhaly až na více než pětinásobek povoleného limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. 

Na všech 13 měřících stanicích byla překročena mezní hranice. Průměrné denní koncentrace se k 06:00 pohybovaly v rozmezí od 98 do 273 mikrogramů na metr krychlový, nejvyšší hodnota byla obdobně jako uplynulé dny naměřena ve Věřňovicích na Karvinsku. Hodinová koncentrace polétavého prachu na této stanice během noci vykazovala i hodnotu 444 mikrogramů na metr krychlový. Bohumínská měřící stanice v noci dokonce naměřila hodinovou koncentraci 523 mikrogramů na metr krychlový.

Navíc podle prognóz meteorologů se obyvatelé žádného výrazného zlepšení během dnešního dne pravděpodobně nedočkají a hodnoty budou i dále nadlimitní. Lidé, kteří mají chronické dýchací potíže, srdeční nemoci, starší lidé a malé děti by venku neměli být dlouho. Dospělí bez zdravotních potíží by se neměli venku fyzicky namáhat.

V Moravskoslezském kraji byl znovu vyhlášen signál regulace 

V sobotu večer byl v Moravskoslezském kraji kvůli špatným rozptylovým podmínkám opět vyhlášen signál regulace. Firmy s platnými regulačními řády tak musí znovu dodržovat ekologická opatření uvedená v těchto dokumentech. Signál je až do odvolání platný pro oblast Ostravsko-Karvinska.

Přitom signál regulace byl v regionu platný už od počátku listopadu. V pátek ho meteorologové odvolali, když se zlepšily rozptylové podmínky. V pátek večer a v noci na sobotu se ale situace začala opět zhoršovat.

Ostravští lékaři se tento týden shodli, že jim ordinace plní pacienti, u nichž je kvůli smogu průběh respiračních nemocí výrazně komplikovanější. Smogová situace navíc oproti předchozím letům začala nezvykle brzy.