V Teplicích hořel opuštěný zimní stadion, vzplála střecha

Teplice - Kolem jedné hodiny odpoledne vzplála střecha opuštěného zimního stadionu v Teplicích. Dělníkům, kteří rozkládají spadlou střechu, se zřejmě vznítilo její dřevěné obložení, což přerostlo v poměrně velký požár. Při incidentu se zřejmě nikdo nezranil, na místě zasahovaly tři hasičské jednotky a trvalo přes tři hodiny, než se jim podařilo požár zlikvidovat. Majitelé začali stadion bourat bez demoličního výměru.

„Bylo tam nahlášené pálení materiálu a nějak se jim to vymklo z rukou, tak zavolali hasiče,“ popsal situaci mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Na místě byly od začátku tři hasičské jednotky a sloup kouře stoupal desítky metrů vysoko. Hořelo dřevěné obložení ze spadlé střechy. Někteří lidé na místě hovořili o tom, že požár nevznikl při pálení materiálu - to se dosud dělalo v koších o kus dál, nýbrž od autogenu při rozpalování železné konstrukce střechy.

„Podle toho, co zatím víme, hrozí postih leda svářeči, který tam pracoval,“ konstatoval primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS), který má s majiteli zimního stadionu dlouhodobě špatné vztahy.

Střecha stadionu se zřítila 28. října, když ji dělníci odstrojovali od některých součástek. Spolumajitel objektu Jiří Prokůpek tehdy tvrdil, že to byla nešťastná náhoda. Pak začali dělníci pálit dřevěné obložení stropu, ale nic hasičům nenahlásili, takže na místě několikrát zasahovala městská policie. I likvidace střechy začala bez platného demoličního výměru.

/*json*/{"map":{"lat":50.639214409016,"lng":13.819663524628,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.639105540989,"lng":13.81979227066,"type":"32","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Kdysi moderní stadion pro 6000 diváků v posledních 15 letech postupně chátrá. Vyrostl v polovině 70. let ve čtvrti Na Stínadlech, hned vedle svého fotbalového protějšku. Po svém otevření v roce 1976 patřil mezi nejmodernější v Československu a často tam hrála reprezentace, protože ale první tým Teplic nikdy nepřekročil úroveň třetí nejvyšší soutěže, dostávalo se mu jen základní údržby.

Za záchranu stadionu bojuje skupinka aktivistů, náklady na opravu i po pádu střechy odhadují na řádově desítky milionů korun, tedy méně, než by stála připravovaná stavba městské hokejové haly. Město ale stadion odkoupit odmítá a majitelé tvrdí, že je pro ně nejvýhodnější ho zbourat a prodat alespoň pozemky. Odhady jejich ceny se různí, od pěti až po 33 milionů korun. Jejich využití ale může město blokovat, protože v územním plánu jsou vedené jako sportoviště.