Věž strakonického hradu uzavřena pro veřejnost – není bezpečná

Strakonice – Správce strakonického hradu uzavřel pro veřejnost tamní gotickou věž. Ze zděné části ochozu opadávají kusy zdiva, přístup na věž je proto nebezpečný. Rekonstrukce historické dominanty by měla být hotova do června příštího roku, kdy opět začne turistická sezona.

Zdivo na ochozu věže ze 13. století se drolí už více než rok. Vlivem povětrnostních podmínek se také zejména na severozápadní straně věže začaly objevovat praskliny. Na některých místech dokonce odpadává horní okraj opěrné zdi. Ochoz, který spolu se zábradlím sloužil turistům při stoupání na věž jako jediná opora, tak začal být pro lidi nebezpečný.

Muzeum středního Pootaví se proto rozhodlo věž pro veřejnost uzavřít. “Přistoupilo se k provizornímu řešení, nainstalovaly se tam zpevňující pláty,“ sdělila ředitelka muzea Ludmila Koštová.

Z ochozu věže opadává zdivo
Zdroj: ČT24

Na zabezpečení ochozu nyní pracuje statik. Variant, jak památku zpevnit a zabránit jejímu dalšímu chátrání, je několik. Dvě nich počítají s obložením ochozu a rovněž se uvažuje o zastřešení objektu. Památkáři všechny způsoby rekonstrukce připouštějí.

Strakonický hrad v posledních pěti letech prošel takřka kompletní rekonstrukcí za 200 milionů korun. Město opravilo většinu památky, stavem věže se však nezabývalo. “Opravili jsme dvě třetiny hradu, tohle nebyl náš majetek,“ uvedl strakonický starosta Pavel Vondrys.