Česko dál sužuje smog

Praha – Smog, který o víkendu dosedl na Česko, se zatím ani v nejmenším nerozptýlil. Aby se vzduch neproměnil v neproniknutelnou hroudu prachu, přistoupily úřady k razantním opatřením. Signál regulace tak platí ve třech krajích - Moravskoslezském, Ústeckém a Středočeském. Průmyslové podniky v nich musí dodržovat omezující opatření, lidé by potom měli dávat pozor, čím topí, a omezit cestování autem. Kvůli mlze, která inverzi ve městech provází, nastaly také dopravní potíže. Kromě vysokého počtu nehod na silnicích muselo omezit svůj provoz pražské mezinárodní letiště. Zlepšení situace se podle meteorologů zatím čekat nedá. Přesné aktuální informace o kvalitě ovzduší ve všech oblastech ČR najdete na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu zde. Data jsou aktualizována pravidelně každou hodinu. Nejstěžejnější je sledovat hodnotu polétavého prachu PM10, jež by se měla v normálu pohybovat v maximu kolem 50 mikrogramů v metru krychlovém.

Téměř všechny meteorologické stanice ráno naměřily hodnoty překračující 50mikrogramový limit, a to jak v hodinovém, tak v celodenním průměru. Výjimkou jsou stanice na Vysočině a v horských oblastech.

Nejšpinavěji je v Moravskoslezském, Středočeském a Ústeckém kraji

Nejhorší zůstává situace na severu Moravy, kde jsou koncentrace prachu až pětkrát nad limitem, průběžně se zvyšují, navíc smog trápí region nejdéle – signál regulace platí v kraji takřka nepřetržitě už od začátku listopadu. Čtyřiadvacetihodinové hodnoty koncentrace prašných aerosolů se odpoledne v Moravskoslezském kraji pohybovaly od 128 mikrogramů v Třinci až po 194 mikrogramů v Bohumíně. Hodinové hodnoty potom leckde přesáhly 200 mikrogramů, meteorologové zhodnotili jako velmi špatnou situaci v Bohumíně, Havířově, Ostravě, Orlové, Třinci a Věřnovicích.

Ne tak vysoké hodnoty jako na severu Moravy, avšak přesto alarmující, už několik dnů ukazují měřicí zařízení ve středních Čechách – zejména Kladně a Mladé Boleslavi. Koncentrace prachu v celodenním průměru dosáhla odpoledne v Kladně-Švermově 177 mikrogramů, v centru města 124 mikrogramů, v Mladé Boleslavi potom 136 mikrogramů na metr krychlový. Hodnoty se od pondělí průběžně zvyšovaly, dnes od rána stagnují. Není proto divu, že i ve Středočeském kraji platí signál regulace.

Kvůli regulaci musely dnes omezit výrobu čtyři podniky. Produkci snížily chemičky Spolana Neratovice a Synthos v Kralupech nad Vltavou, Vápenka Čertovy schody na Berounsku a Výtopna Příbram. Oznámil to náměstek středočeského hejtmana pro oblast životního prostředí Miloš Petera. Například berounská vápenka tak bude muset skrápět vytěžený materiál, aby se nezvyšovala prašnost v ovzduší. Spolana zase produkuje méně páry.

Přes výzvu, aby lidé nechali auta doma, jsou ulice plné.
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Peška

V Praze je situace příznivější než v jejím okolí, čtyřiadvacetihodinový průměr koncentrací polétavého prachu v noci klesl, avšak během dne opět začal stoupat, na řadě míst už se pohybuje nad 100 mikrogramy. Ve Vršovicích bylo odpoledne v metru krychlovém 130 mikrogramů prachu, v centru na náměstí Republiky 127 mikrogramů. Prahu trápí také mlha. Ta sice dosedla na většinu země, v hlavním městě má však o to větší dopad, že narušila provoz mezinárodního letiště v Ruzyni. To zrušilo šest příletů a odletů, další tři přílety odklonilo. K přijetí případných odklonů je připraveno brněnské letiště, které má v oblasti nejlepší dohlednost. Kromě pražského aeroportu totiž trápí mlha také letiště ve Vídni.

Dalším regionem, kde platí regulační signál, je Ústecký kraj. Tam se dnes ráno oproti pondělku mírně snížily koncentrace prachu v ovzduší, během odpoledne se ale začaly vracet opět k vysokým hodnotám. Zatímco ráno trápil smog především údolí Labe, odpoledne už byly nejvyšší koncentrace na západě kraje. Měřicí stanice v Chomutově ve 14:00 naměřila 153 mikrogramů prachu (PM10) na metr krychlový. Signál regulace bude podle ústeckého meteorologa Davida Krále pravděpodobně platit celý den.

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí

Upozornění vyhlásili meteorologové na dalších místech

Signál upozornění, který však nemá omezující vliv, pouze varuje před špatným vzduchem, platí v Jihomoravském kraji, konkrétně pro Brno, Znojmo a Šlapanice. Jihomoravská metropole se přitom po ránu dusila více než Praha. Meteorologové naměřili až 127 mikrogramů v metru krychlovém v Brně-středu, i odpoledne se průměrné hodnoty prachu na mnoha místech pohybovaly nad 100 mikrogramy.

Polétavý prach je nebezpečný ve dvou ohledech – jeho částice jsou velmi malé a velmi „lepivé“. Díky jemnosti se snadno dostávají do dýchacího ústrojí a současně s sebou do hloubi organismu zavlékají různé škodliviny, které v sobě mají navázány. Ve městech na sebe prachové částice navazují například rakovinotvorné látky, které potom organismus dále vstřebává. Výsledkem dlouhodobého vdechování polétavého prachu tak může být vznik nemocí dýchacího ústrojí – například astma nebo i rakoviny plic – nebo jejich zhoršení u lidí, kteří už například astmatem trpí.


Upozornění platí rovněž v Pardubickém kraji, kde sice koncentrace prachu také klesá, ale jenom pomalu. V krajském městě na Dukle jen zvolna ubývá prachových částic, takže i před polednem hodnotili meteorologové stav ovzduší jako špatný, hodinová hodnota koncentrace prachu klesla jenom těsně pod sto mikrogramů. Podobné hodnoty přicházejí také z Hradce Králové, Liberce a České Lípy.

Sníh na Karlovarské třídě v Plzni
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Eret

Obzvlášť vysoké hodnoty potom ráno vydaly měřicí stanice v Olomouckém kraji, kde je rovněž vyhlášen signál upozornění. Prostějov a Přerov dosáhly ráno shodného čtyřiadvacetihodinového průměru 170 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový. Ani odpoledne nebyla situace o mnoho lepší, v Přerově sice koncentrace smogu poklesla na 145 mikrogramů, Prostějov však zůstal na stejné úrovni a v Olomouci bylo dokonce naměřeno 193 mikrogramů částic na metr krychlový. Nízké koncentrace prašného aerosolu jsou v Jeseníku.

Západ Čech je sice o trochu čistší než zbytek republiky, o Plzni to však příliš neplatí. Přestože z největších měst se zde dýchá nejlépe, zasáhlo město už podruhé tzv. průmyslové sněžení, které koncentruje škodlivé látky a přeměňuje je ve špinavý sníh.

Lépe zatím nebude

Meteorologové přes místní poklesy koncentrace nebezpečných aerosolů nemají pro dusící se zemi dobré zprávy. „Zlepšení se v nejbližších dnech nejspíš nedočkáme - stále bude přetrvávat teplotní inverze, nízké rychlosti větru až bezvětří, čili ideální podmínky pro nárůst koncentrací škodlivin,“ řekl vedoucí oddělení ochrany ovzduší brněnské pobočky ČHMÚ Robert Skeřil.

I domácnosti přispívají ke znečištění vzduchu.
Zdroj: ČT24

K pročištění vzduchu bude potřeba, aby začalo foukat a nejlépe také pršet. To však není na pořadu dne. Po Evropě se pohybuje tlaková výše příznačná právě stojatým vzduchem a inverzemi, která pomalu míří k východu. Teprve až zmizí, lze očekávat změnu situace.

Smog vyhnal do ulic aktivisty

Na demonstraci proti smogu – která však byla zaměřena spíše proti automobilové dopravě – se dnes sešli aktivisté ze sdružení Asistence. Proběhla na lávce přes magistrálu u Kongresového centra. Akci nazvanou Smogový dýchánek doprovodily transparenty jako „Auta dusí Prahu“, kterými chtěli účastníci vyzvat řidiče, aby v době trvání smogu omezili využívání automobilů. K tomu ostatně už dříve vyzval také pražský magistrát. Organizátoři však zdůraznili, že jejich demonstrace nemá žádné politické cíle.


Protiautomobilová akce sdružení Asistence
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Pokud nemusíte, nevycházejte ani nevyjíždějte

Děti a nemocní lidé by měli omezit pobyt venku. Zdravým lidem meteorologové nedoporučují fyzicky náročnější aktivity. S uvážlivostí by měli lidé také větrat. Několik českých měst žádalo místní řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli. Týká se to například Prahy, kde je podle meteorologa Jana Macouna doprava hlavním zdrojem znečištění.

V nejpostiženějších oblastech už podniky musí omezit výrobu a emise. Kontrola jednotlivých domácností ale možná není, a nikdo tudíž nemůže pokutovat ty, kteří do kotlů hází nekvalitní uhlí nebo plasty. „Lidé netopí tím, čím by měla, používají nevhodná paliva,“ poznamenal Jan Macoun.

Video Smogová situace v Česku
video

Smogová situace v Česku

Smogová situace v Česku

U16: 15.11.2011

Reportáž Kamily Štichové

Vstup Barbory Peterové

Politici se proto snaží využít situaci, aby pro úřady vymohli nové pravomoci. Podle primátora Ostravy Petra Kajnara je třeba zpřísnit kontroly. Není prý možné trvat na tom, že svoboda obydlí je důležitější než to, že člověk ubližuje druhým spalováním věcí, které jim poškozují zdraví. Návrh na kontrolu domácností připravuje ministerstvo životního prostředí, které ho do dvou týdnů představí. Sněmovně ho předloží po konzultaci se starosty a vedením Moravskoslezského kraje.