Protesty zdravotníků pokračovaly v Ostravě, veřejnost nepřišla

Ostrava – Kampaň lékařů „Zůstáváme, splňte sliby“ se přesunula do Moravskoslezského regionu. V ostravské části Zábřeh ji dnes přišlo podpořit kolem osmdesáti zdravotníků, především z řad zdravotních sester a záchranářů. Z veřejnosti ale nepřišel na náměstí nikdo. Zdravotníkům vadí i vyjádření manažera krajských nemocnic, který ČT potvrdil, že plošné zvedání platů od ledna o 6,25 procenta v krajských nemocnicích v žádném případě nehrozí. Rozhodnuto ještě není ani v privátní nemocnici, kterou řídí Agel. Na středu naplánovali zdravotníci podobnou akci v Olomouckém kraji.

Odboráři se na náměstí v Ostravě sešli pět minut po poledni. „Jsme tu proto, abychom panu ministrovi připomněli jeho slib. Chceme i nadále věřit, že se k situaci postaví jako chlap čelem,“ řekl shromážděným předseda Profesní unie zdravotnických pracovníků Tomáš Válek. Lékařský odborový klub zastupovali jen dva lékaři. „Říká se tady, že plat lékaře je v průměru 60 tisíc. Mohu říct za sebe jen to, že pracuji na chirurgii v okresní nemocnici 20 let a průměrnému platu jsem se nepřiblížil,“ uvedl chirurg z Nemocnice Frýdek-Místek Karel Volný.

Lékařské odbory odstartovaly kampaň „Zůstáváme, splňte sliby“ 7. listopadu. Protesty už proběhly například v Pardubicích, kde se sešlo asi 30 lidí. Happeningy proběhnou v každém ze čtrnácti krajů, skončit by měly sedmého prosince. Péče o pacienty ale podle odborů nebude ohrožena. Větší protestní akce, ještě silnější než „Děkujeme, odcházíme“, by pak mohla přijít v roce 2012.

V kampani se spojilo přes 180 tisíc lékařů, sester a dalších pracovníků, aby požádali ministra zdravotnictví Leoše Hegera o splnění slibů z dohody. Tu uzavřeli po protestní akci „Děkujeme, odcházíme“. Lékaři budou mít od ledna o 6,25 % více, na 10% by se plat měl zvýšit v průběhu roku. Podle analýzy příjmů ministerstvo od ledna víc přidat nemůže. Odbory ale chtějí peníze hned, a kampaň tak zastavovat nebudou. Hegerův slib navíc dělá vrásky krajům. Některé z nich totiž nemají na platy peníze, a tak musí omezovat zdravotnické služby.