Nízkoenergetický dům nemusí být nutně novostavba

Praha/Chocerady – Stále více Čechů volí možnost výroby vlastního tepla i elektřiny, než aby pravidelně platili za energii ze sítě. Moderní trend však není výdobytkem pouze nových staveb a s trochou důvtipu lze obnovitelnou energii zabudovat i na starší domy. Štáb České televize se vydal za majitelem domu v Choceradech, který dokázal díky moderní technologii proměnit v nezávislý i dům z roku 1975.

Zvenčí dům Aleše Hradeckého v Choceradech nijak nevybočuje z běžné zástavby domů ze 70. let. Energetická úspornost se však na první pohled projeví při vstupu dovnitř. Kromě svodů ze slunečních kolektorů pro výrobu elektřiny a ohřev vody se zde nachází také kotel na biomasu, do kterého se sypou peletky. „Je schopná vám dát jak teplo do radiátorů na topení, tak i teplou užitkovou vodu pro mytí,“ říká Hradecký.

Přebytek energie zachycené ze slunečních paprsků navíc majitel domu využívá pro nabíjení baterií. Pouze v zimě musí dům brát asi 20 procent energie z běžné distribuční sítě. Úplná nezávislost by totiž byla mnohem nákladnější. Celá technologie přitom stála necelý milion korun a tato investice by se měla vrátit zhruba do 14 let.

Aleš Hradecký
Aleš Hradecký

Přestože nízkoenergetické domy jsou výsadou zejména novostaveb, příklad Aleše Hradeckého ukazuje, že také starší dům může být úsporný. „Ta obliba výrazně roste. Je to motivováno tím, že nám roste cena energie a do budoucna nelze očekávat, že by ten trend byl jiný,“ uvedl proděkan pro vědu a výzkum z Fakulty stavební ČVUT Petr Hájek.

Kupředu se tak posouvá i výzkum. Například na několika pozemcích bývalé Poldi Kladno chystá stavební fakulta ČVUT univerzitní centrum energeticky úsporných budov. „Jedna část je, že by se ověřovaly části domků přímo v té výzkumné hale a částečně tam bude prostor i pro realizaci experimentálních domků,“ dodal Hájek. Centrum by mohlo začít fungovat od června 2013.