Výroba vánočního cukroví se rozjela naplno

Plzeňsko – Pekárny a cukrárny naplno chrlí vánoční cukroví, přestože do Štědrého dne zbývá ještě 38 dní. Rok od roku totiž přibývá domácností, které kvůli pracovnímu vytížení nemají čas na pečení a obracejí se na odborníky. Podle dávných tradic se vánoční cukroví začínalo péct v prvním adventním týdnu.

Rodinná pekárna v Krchlebech je svátečně provoněná už od začátku listopadu. I tak je ale jasné, že všechny zákazníky uspokojit nestihne. Místní pekař Zdeněk Konopík prozradil, že peče celá čtyřčlenná rodina. Vstávají ve dvě a pečou celý den. U zákazníků vyhrává česká klasika, nejoblíbenější jsou vanilkové rohlíčky.

Domácí je domácí – a z toho vycházejí i regionální pekaři. Recepty mají ještě od svých babiček a prababiček. Rozdíl je prý jen v tom, že místo pár kousků pečou rovnou ze stovek kil. V Tlučné nabízejí hned 12 druhů. Do vánočních příprav už se naplno zapojili i ve Stodě. V pekárně tu pracují klienti z domova pro zdravotně postižené. Pekařina je pro ně součástí léčebné terapie. Cukroví tu sice nedělají, ale jejich vánočky jsou vyhlášené.

Vánočka a vánoční cukroví představují pohanskou tradici sahající až do 16. století. Jedna vánoční pověra říká, že když se cukroví povede, přinese do domu zdraví. Pokud ho hospodyně spálí, přijde nemoc.