Vánoční strom dorazil do Prahy

Praha – Tradiční vánoční strom, který se na Staroměstském náměstí rozsvítí 26. listopadu, dnes pokáceli v Malých Kyšicích – Poteplí na Kladensku. Letošním vítězem je sedmdesátiletý, 29 metrů vysoký smrk ztepilý, který do soutěže přihlásila majitelka přilehlé chaty. Dnes byl smrk převezen do pražských Stodůlek, kde bude uskladněn, v noci z pondělí na úterý se pak přesune na Staroměstské náměstí.

Do letošní soutěže Hledá se strom pro Staroměstské náměstí bylo přihlášeno na čtyřicet stromů, ne každý ovšem splňoval nutné podmínky. Kromě hezkého vzhledu musel být zdravý a dobře přístupný pro techniku při samotném kácení. Bezpečnostní hledisko se v Praze stalo citlivou věcí po neštěstí v roce 2003, kdy se více než pětadvacetimetrový smrk za vichřice zřítil. Zranil pět lidí, z toho britského turistu vážně. Soud mu přiřkl odškodné přes 1,5 milionu korun.

Video Reportáž Kamily Štichové
video

Reportáž Kamily Štichové

Vánoční strom se rozsvítí den před první adventní nedělí, tedy 26. listopadu. Zahájí tak letošní vánoční trhy, které se konají na Staroměstském a Václavském náměstí. Ty potrvají do 1. ledna, na Václavském náměstí budou o týden déle. Novinkou budou letos vánoční trhy i v horní části Václavského náměstí, které pořádá radnice Prahy 1. Podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) tak chce rozšířit vánoční náladu i do této části náměstí.

Lidé vybírají stromy s příběhem

Letošní vánoční smrk opustil zahradu paní Hospodářové z Malých Kyšic po téměř sedmdesáti letech. „Strom zasadila moje teta příbližně v jejích patnácti letech,“ doplnila majitelka. Loučení bylo těžké, kácení by podle ní ale časem bylo stejně nezbytné, kořeny už prorůstaly pod chatu.

Téměř dvacetimetrový smrk, který už teď zdobí náměstí v Olomouci, byl také dar. Na úzké zahradě ve Velké Bystřici už překážel a sousedé se báli, že při silném větru spadne na jejich domy. Ještě jako sazeničku ho matka Hany Zajícové dovezla před 35 lety ze slovenských Tater. Zasazený byl v době, kdy se paní Zajícové narodila dcera. V Olomouci už je strom nazdobený. Jak bude vypadat ten pražský, lidé uvidí příští sobotu. Organizátoři prozradili jediné, ozdoby budou i letos originální a vyjdou na milion korun.