Vánoční strom už stojí na Staroměstském náměstí

Praha - V noci na dnešek byl krátce po druhé hodině ranní na pražském Staroměstském náměstí vztyčen tradiční vánoční strom. Aby nemusel být příliš svázán, cesta poprvé nevedla pražskými tunely. Rozsvícen bude v sobotu v podvečer, kdy na náměstí také začnou vánoční trhy.

Americký truck se stromem jel ze Stodůlek po Jeremiášově ulici na Smíchov. Na pravý břeh Vltavy se dostal po Jiráskově mostě, přes magistrálu projel centrem města a po Hlávkově mostě, nábřežích Kapitána Jaroše a Edvarda Beneše a přes Čechův most vjel kolem 01:30 do Pařížské ulice.

Přepravní souprava byla téměř 30 metrůdlouhá, široká a vysoká shodně asi čtyři a půl metru. Doprovázela ji čtyři vozidla a policie. "Neměli jsme žádný velký komplikace, jedný zdržení jsme měli na Plzeňské ulici, kde byly kolem přechodů pro chodce vystavěné panely, říká vedoucí přepravy Martin Švestka. Zhruba ve čtvrt na dvě náklad dorazil do cíle a do práce se dalo několik desítek techniků a jeřáb.

  • Vánoční strom na cestě
    Vánoční strom na cestě zdroj: ČT24
  • Vánoční strom dorazil na místo
    Vánoční strom dorazil na místo zdroj: ČT24

Strom je letos Kladeňák

Letošní vánoční strom pro Prahu vyrostl na soukromém pozemku v chatové osadě Poteplí v Malých Kyšicích na Kladensku. Smrk ztepilý je starý 70 let a vysoký byl 29 metrů. Pro potřeby Staroměstského náměstí byl o sedm metrů zkrácen.

Rozsvícen bude v sobotu v podvečer, kdy na náměstí také začnou vánoční trhy. I letos si lidé mohou symbolicky zakoupit jednu z tisíců žárovek, které budou strom zdobit. Výtěžek z charitativní akce bude věnován na podporu azylového domu pro oběti domácího násilí.

Žárovku mohou lidé sponzorovat za pomocí SMS zprávy, kterou ve tvaru DMS ZAROVKA pošlou na číslo 87777. Cena dárcovské SMS je 30 korun, 27 korun z této částky připadne na projekt občanského sdružení Rosa.