V Havlíčkově Brodě začala demolice panelového domu

Havlíčkův Brod - Demoliční bagr dnes začal srovnávat se zemí čtyřpodlažní panelový dům v Havlíčkově Brodě. Budova v polovině své životnosti mizí z města z urbanistických důvodů. Radnice rozhodla o demolici, aby uvolnila historickou Havlíčkovu uličku. Jaká stavba a kdy na místě vyroste, zatím není jasné. Existují studie upravující vzhled celého náměstí, ale o definitivní podobě se zřejmě bude ještě diskutovat.

Budovu s 18 byty na Smetanově náměstí stavební firma do poloviny prosince rozebere a odstraní suť. Radnice jí za to zaplatí 2,8 milionu korun. „Jsem opravdu rád, že to jde dolů. A myslím, že to tak cítí většina z nás,“ řekl dnes radní Libor Honzárek. Dodal, že se ale najdou i lidé, kteří zvažují to, jestli náklady na demolici a na pořízení nových bytů pro nájemníky není příliš vysoká cena za zkrášlení města.

Bourání se rozjelo rychle. Podle odhadu hlavního stavbyvedoucího Karla Dupala z firmy ŽSD Modřice by dům mohl zmizet do konce příštího týdne. „Pro nás jako demoliční firmu to není žádná obrovská demolice. Specifika je spíš v umístění toho domu než v jeho velikosti,“ řekl. Panelový dům z roku 1982 se nachází blízko památného Havlíčkova domu. Zabírá místo mezi dvěma náměstími, historickým Havlíčkovým a Smetanovým.

Stavbaři musejí při bourání dávat pozor na sousední domy a na podloží v okolí. Na pozemcích, kde dřív stávaly staré domy, se mohou objevit zapomenuté sklepy. Demoliční bagr přitom váží 55 tun. „Musíme pomaličku, opatrně, protože se nacházíme v centru města a ve staré zástavbě v centru Havlíčkova Brodu,“ říká Dupal. Suť se odváží do bývalých kasáren, kde se bude materiál třídit. Podle Dupala se dá kolem 90 procent recyklovat. Kusy panelů se rozdrtí a pak se tento materiál znovu použije na stavbách. „O betonový recyklát je zájem. Jeho využití v dopravních stavbách je poměrně široké,“ vysvětlil.

Smetanovo náměstí s panelovou zástavbu vzniklo v 70. letech minulého století v místě někdejšího koňského trhu, kde byly staré domy plošně zbourány. O odstranění problematického paneláku u Havlíčkova domu se na radnici debatovalo několik let. Rozhodnutí padlo na červnovém zastupitelstvu. Poslední nájemníci se odstěhovali během léta, vybrat si mohli jiný městský byt. Po odstranění domu udělají dělníci na uvolněném místě chodník navazující na Havlíčkovu uličku, zbývající část bude zatím zatravněna. O jiném využití uvolněného pozemku ještě radnice nerozhodla.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka