Z ukradených obrazů Emila Filly se našly rámy

Peruc (Lounsko) - Policie má rámy z obrazů, jež s velkou pravděpodobností sundali zloději z děl Emila Filly. Ležely u vesnice Byseň nedaleko Peruce, kde zloději v pátek ráno čtyři Fillovy obrazy za desítky milionů korun ukradli z výstavní síně v zámku. Uvedl to dnes server iDnes.cz. Krajští kriminalisté si v pondělí rámy odvezli k expertize, která má potvrdit, jestli jde určitě o rámy z ukradených děl.

„Části různých rámů našel v ovocné aleji sedmašedesátiletý muž,“ řekla serveru kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková. Důchodce policii nález ohlásil v neděli krátce po 14:00 a kladenská policie obratem informovala kolegy z Ústeckého kraje. Muže na vnějších rámech obrazů upoutaly štítky ze žlutého kovu, uvedl server. Jestli ukazují na to, že rámy pocházejí z odcizených obrazů, nechce sdělovat ani ředitelka Galerie Benedikta Rejta Alica Štefančíková, která výstavní síň v Peruci spravuje. 

Nalezené rámy z obrazů jsou vnější, není to tedy dřevo, na kterých jsou obrazy napnuté. „Jestli se rámů zbavili, svědčí to o jejich neprofesionalitě a nahrává to spíše tomu, že nešlo o krádež na objednávku,“ řekl expert z aukční síně Vltavín Robert Hédervári. Zloději si vybrali čtyři z nejcennějších Fillových děl, zbylé desítky exponátů nechali bez povšimnutí. Z pamětní síně zmizely obrazy Slepec z roku 1926, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce (1948), Zátiší s mísami ovoce (1946) a obraz Žena s kartami (patrně 1946). Podle některých odhadů by mohly mít dohromady cenu 50 až 80 milionů korun.

Video Reportáž Kamily Štíchové
video

Reportáž Kamily Štíchové

Obrazy nebyly pojištěné. Podle odborníků jsou nyní prakticky neprodejné. Policie po nich vyhlásila celostátní pátrání a upozornila i kolegy v zahraničí. Fillova díla patří k nejdráže prodávaným obrazům na tuzemských aukcích. Nejvyšší ceny dosáhlo loni Zátiší s lahví Cherry, které bylo vydraženo za 16,25 milionu korun (bez aukční přirážky) a je na pátém místě v žebříčku nejdražších obrazů prodaných v České republice.