Exstarosta pardubického obvodu a vydavatel zaplatí 180 tisíc

Pardubice - Komunální politik a bývalý starosta Městského obvodu Pardubice-Dubina Ján Kasič spolu s vydavatelem místních tiskovin Svatoplukem Kodetem zaplatí za pokus o uplácení novinářů 180 tisíc korun. Oba nabídli v loňském roce 60 tisíc reportérům TV Prima výměnou za pozastavení investigativní reportáže. Policie je díky skryté kameře přistihla přímo při předávání peněz.

Obhájci obou obžalovaných se snažili zpochybňovat důvěryhodnost novinářů, legálnost a korektnost jejich činnosti. Mimo jiné si vyžádali seznam pokut, které Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v minulosti udělila televizi Prima, nebo výpověď znalce z oboru mediální komunikace. Kasičův advokát také napadl legálnost převzetí úplatku novináři, což podle něj může uskutečnit jen policie, na státní zástupkyni chce podat kvůli tomu trestní oznámení. Zástupci obou obžalovaných se na místě odvolali, případ, tak poputuje ke Krajskému soudu v Hradci Králové.

Jedním ze svědků, kteří před soudem dnes vypovídali, byl i poslanec a předseda krajské ČSSD Miroslav Váňa. U soudu tvrdil, že sice věděl o připravované reportáži, ale ne o snaze zastavit její odvysílání úplatkem. Jediným hmatatelným důkazem zůstává jedna jeho SMS zpráva Kodetovi: „Sváťo, ty jsi moje záchrana. Nechci tam být zmíněn ani slůvkem. Nezůstaneme nevyrovnáni“.

Sám Váňa případné obvinění z krytí korupce vyloučil. „Kdybych to věděl, tak bych je hnal přes celou republiku,“ sdělil novinářům. Proti jeho tvrzení však vystoupil reportér TV Prima Bohumil Roub: „Záznamy telefonních hovorů zcela jasně a prokazatelně dokazují, že o celé záležitosti celou dobu věděl. Minimálně morálně musí být pan poslanec hodně velký máslo na hlavě.“

Bývalý starosta Ján Kasič
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Ján Kasič se stal po posledních komunálních volbách na několik týdnů starostou pardubického obvodu Dubina. Když chtěli novináři upozornit na jeho předlistopadovou minulost ve Sboru národní bezpečnosti, pokusil se je společně s Kodetem podplatit. Oběma mužům hrozilo až dvouleté vězení, nakonec jde pouze o peněžitý trest. Oba se po skončení soudu nechtěli k verdiktu vyjádřit. Ján Kasič se však ani dříve k činu nepřiznal a svoji vinu popíral. „Nikdy jsem vinu necítil, nikoho jsem nepodplácel ani jsem neměl takový úmysl,“ prohlásil v srpnu letošního roku Kasič.

Ján Kasič kvůli pokusu o uplácení už opustil funkci starosty a radního třetího pardubického obvodu. Zastupitelem zůstává i přesto, že ho vedení strany vyzvalo k rezignaci. „My jsme ho vyzvali, aby odstoupil ze všech veřejných funkcí a za veřejnou funkci se podle zákona o obcích považuje i funkce zastupitele,“ vysvětluje Jindřich Tauber (ČSSD), náměstek pardubické primátorky.