Rekonstrukce kanalizace lidem na Táborsku prodraží vodu

Tábor - Na Táborsku skončila historicky nejrozsáhlejší rekonstrukce kanalizace. Projekt, který počítá i s rozšířením čističky odpadních vod, stál téměř miliardu a čtvrt. Dotace ale pokryla jen necelou třetinu nákladů, na zbytek si musely Tábor, Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí půjčit. A právě kvůli úvěru tam teď během dvou let zdraží voda až o 25 procent.

Průměrná rodina z Tábora, Sezimova Ústí a Plané nad Lužnicí, která ročně spotřebuje zhruba 100 kubíků vody, za ni zaplatí necelých deset tisíc korun. Teď se jí každý kubík prodraží přibližně o 12 korun. A příští rok znovu. „Ročně to tedy bude tak o tisíc korun,“ řekl Milan Míka, ředitel Vodárenská společnost Táborsko. Důvodem je téměř miliardový úvěr, který si města musela zřídit kvůli rekonstrukci kanalizace. Doba splatnosti je 17 let. Peníze půjdou právě z vodného a stočného. „Samozřejmě že to dopadne na nás, konečné spotřebitele,“ říká Jiří Šimánek, starosta Plané nad Lužnicí. Rekonstrukce kanalizace trvala dva a půl roku. Vodohospodáři museli například razit novou štolu pod historickým centrem Tábora, rekonstruovalo se 17 kilometrů kanalizačního potrubí a 8 kilometrů vodovodních řádů.

Evropská dotace měla původně pokrýt téměř polovinu nákladů. Projekt se ale prodražil i tím, že se části rekonstrukce přeprojektovávaly, měnil se výpočet pro dotaci a jen 160 milionů stály rekonstrukce silnic. V souvislosti s dokončením kanalizace se odstartoval projekt rekonstrukce čističky odpadních vod. Vodohospodáři počítají, že by modernizace čističky měla vyjít na maximálně 170 milionů korun, většina peněz by tentokrát měla jít z dotace.