Královéhradecké lesy nabízejí levné stromky z prořezávek

Hradec Králové – Královéhradecké městské lesy se připravují na nadcházející sváteční období a v rámci prořezávek porostů se chystají lidem nabídnout asi 1 500 malých smrků ztepilých a borovic lesních. Nabízejí tak levnější a tradičnější alternativu k rostoucímu zájmu o stromky z plantáží.

Prodej vánočních stromků zahájí královéhradecké lesy počátkem prosince. „Využijí ty stromečky, které by při normální prořezávce zůstaly v lese a uschly. Jsou to opravdu přírodní stromečky, které nám rostou v lese bez jakýchkoli zásahů člověka,“ uvedl nadlesný Pavel Dostál z Městských lesů Hradec Králové. Ceny stromů jsou fixní – smrk za 140 a borovice za 190 korun.

Celorepublikově se podle odhadu pěstitelů prodá zhruba milion vánočních stromků, drtivá většina jich pochází z plantáží. Lidé si oblíbili hlavně kavkazskou jedli a smrk pichlavý. „Požadavek na stromky z plantáží je čím dál tím větší hlavně z toho důvodu, že kvalita stromků je oproti kvalitě stromečků z lesa velice vysoká,“ uvedl mluvčí Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman. Za lepší vzhled vánočních stromků si ale zákazník samozřejmě připlatí. Cena těch nejprodávanějších se pohybuje od tří set do pěti set padesáti korun za kus.