Kostel v Kozlově má opět svoji věž

Kozlov (Karlovarsko) – Mimořádnou podívanou zažili v úterý lidé z Kozlova na Karlovarsku. Sledovali pouť opravené věže tamního kostela. Obec stavbu zachránila před zánikem. Převzala ji od církve a chce ji začít využívat jako kulturní dům.

Dva roky práce, milion korun a více než 12 tun váhy – to musel šikovný jeřábník se svým týmem dostat do téměř dvacetimetrové výšky. Po deseti napínavých minutách si všichni oddechli, zrekonstruovaná báň byla na místě. „Celá konstrukce je ze smrkového dřeva. Báň je krytá štípaným modřínovým šindelem,“ uvedl stavbyvedoucí Lukáš Havlík. Lidé z Kozlova jsou na památku ze 14. století pyšní. Nechtějí, aby ji potkal podobný osud jako poutní kostel v nedalekých Skokách. Tam zloději před pěti lety věže kostela uřízli motorovou pilou. „Spoléháme na místní obyvatele, že kostel uhlídají,“ poznamenal starosta Bochova Miroslav Egert (ODS).

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Za rekonstrukci kostela zaplatili radní už více než 5 milionů korun. Starosta i lidé z místního občanského sdružení chtějí kostel využívat jako kulturní dům. Musí ale dodržet podmínky, které si stanovila církev. „Galerii fotografií toho místa, historie toho kostela a potom také kulturní činnost,“ vysvětlila členka občanského sdružení Kozlov Miluše Pechočiaková.

Na západě Čech má církev přibližně 550 kostelů, jen zlomek z nich převedla obcím. Někteří starostové označili podmínky církve za příliš jednostranné a omezující. „V podstatě to bylo: dáme vám kostel zadarmo, ale vy ho opravíte a my v něm budeme pořádat naše akce,“ prohlásil bývalý starosta Kyselky Josef Janát (nez.). Zástupci církve však nesouhlasí. Říkají, že podmínkami chrání důstojnost historické stavby. „Veřejný dům se z kostela skutečně udělat nemůže, je třeba mít citlivý přístup,“ zdůraznila mluvčí Biskupství plzeňského Alena Ouředníková.

Biskupství tvrdí, že církev se kostelů zbavovat nechce a do budoucna si většinu z nich ponechá.

/*json*/{"map":{"lat":50.175592,"lng":13.022737,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.175592,"lng":13.022737,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/