Za doprovodu kapely brzdili Třinečtí dopravu na silnici I/11

Třinec (Frýdecko-Místecko) – Několik desítek lidí začalo ve 13:30 na přechodu pro chodce před restaurací Zobawa v Třinci-Lyžbicích na Frýdecko-Místecku zpomalovat dopravu na hlavním silničním tahu z Ostravska na Slovensko. Po chvíli už počet účastníků dosahoval zhruba dvou stovek. Happening, který se snažil upozornit na nutnost modernizovat frekventovanou silnici I/11, nakonec trval hodinu a půl. Denně tudy projede na 27 tisíc aut, mezi nimi celá řada kamionů, často tu dochází k nehodám a zácpám. Většina řidičů protest schvalovala. Jako odškodnění za zdržení dostávali řidiči kromě letáků bagety a nealkoholické pivo.

Protest zahájilo několik desítek lidí ve 13:30 na přechodu pro chodce před restaurací Zobawa. Lidé vždy začali přecházet po přechodu, čímž auta zastavili. Mezitím další protestující stojícím řidičům rozdávali letáky a občerstvení. V první linii mezi nimi byla i třinecká starostka Věra Palkovská. Vyhrávala k tomu gorolská kapela Oldrzychowice, i když vzhledem ke značnému hluku dopravy ji už pár metrů od místa protestu nebylo příliš slyšet.

Generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian uvedl, že sdružení usiluje o to, aby se výstavba přeložky silnice urychlila. „Silnice I/11 má klíčový význam pro hospodářský rozvoj Moravskoslezského kraje. V současném stavu ale má naopak negativní vliv na rozvoj podnikání, bezpečnost i životní prostředí,“ uvedl Fabian. Mluvčí sdružení Karin Pelikánová připomněla, že v usnesení z roku 2006 se vláda zavázala, že výstavba přeložky silnice I/11 v úseku Třanovice - Bystřice začne v roce 2009 a bude ukončena v roce 2012.

Video Starostka Třince Věra Palkovská ve Studiu ČT24
video

Starostka Třince Věra Palkovská ve Studiu ČT24

Místní se bojí, že se stavba opět odloží. „Nechceme řidiče naštvat, ale žádáme o pomoc, aby se mohlo konečně začít stavět,“ uvedla třinecká starostka Věra Palkovská. Uvedla, že příprava nejkritičtějšího pětikilometrového úseku mezi Třincem-Oldřichovicemi a Bystřicí je téměř u konce.