ČT: Masarykova univerzita nepřijme studenty z Rašínovy vysoké školy

Brno – Naše studijní programy se neshodují, proto na univerzitu nepřijmeme studenty z Rašínovy vysoké školy. Takový je výsledek dnešního jednání děkana Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity (MU) s jednatelkou soukromé školy. Ještě v pondělí přitom jednatelka svým studentům slibovala přestup právě na MU. Jak ale upozornila Česká televize, s univerzitou o přestupu do té doby nikdo nejednal. Přestup měla škola vyřídit nejpozději do 30. listopadu, dneškem její studenti ztratili všechny výhody spojené se studiem.

„Studenty nemůžeme přijmout, protože nejsme schopni zabezpečit program, který má soukromá škola. je až příliš specifický,“ vysvětlil po skončení jednání děkan Ekonomicko-správní fakulty MU v Brně Ivan Malý.

Převedení na tuto školu soukromé instituci navrhlo ministerstvo školství s tím, že si přestup musí sami vyjednat. Rašínova vysoká škola ale tvrdí, že přechod na veřejnou vysokou školu mělo zajistit ministerstvo, které to navrhlo. Obě strany si v pondělí trvaly na svém. Pak ale přišel zlom a do té doby nečinné vedení Rašínovy soukromé školy si domluvilo s děkanem Ekonomicko-správní fakulty MU jednání.

Studenti Rašínovy vysoké školy dnes přišli o poslední naději, že se jejich situace rychle vyřeší. Ačkoliv měla škola na zařízení přestupu na jinou instituci více než půl roku, nezvládla jej pro sedm desítek studentů, kteří by měli jít na jaře k magisterským státnicím, vyjednat. Dneškem přišli nepracující studenti o veškeré výhody spojené se statutem studenta. „Musíme se přihlásit na úřad práce, budeme muset odvádět sociální a zdravotní pojištění, někteří z nás přijdou o sirotčí důchody, které jim plynou ze statutu studenta,“ upozornila v pondělí jedna ze studentek, která si nepřála zveřejnit své jméno. „Dost nás navíc zaskočilo, že v této situaci po nás chce škola zaplatit školné za celý semestr,“ řekla další.

Rašínova vysoká škola sídlí v Židenicích
Zdroj: ČT24

Nyní studenti doufají, že jejich situaci úřady vyřeší do začátku dalšího semestru. Ministru školství Josefu Dobešovi už nespokojení studenti napsali otevřený dopis, ve kterém žádají, aby se někdo jejich situací začal zabývat. O akreditaci na jeden magisterský program přišla škola letos v lednu.

Do problémů se tato brněnská soukromá škola dostala po kontrole, kterou v květnu 2010 provedla Akreditační komise. Kontrola odhalila, že jeden z magisterských programů nesplňuje základní nároky pro tento typ studia. Například studenti prezenčního studia měli výuku jen jeden den v týdnu. Ve škole, která funguje od roku 2002, vyučovali jen 4 místo povinných 15 profesorů nebo docentů. Už před rokem komise upozornila na nízkou úroveň bakalářských a diplomových prací. V červenci 2010 ministerstvo školství zahájilo se školou správní řízení. Letos v lednu byla škole odebrána akreditace na jeden magisterský program.