Na Chebsku se rozmáhá obchodování s drogami

Cheb - V česko-německém příhraničí se rozmáhá obchod s drogami. Roste počet odhalených pěstíren konopí i amatérských laboratoří, kde se vyrábí pervitin. Potvrzují to policisté a celníci. Podle kriminalistů končí v cizině dvě třetiny produkce, zbytek pak na zdejším trhu.

Opatřit si drogu v centru Chebu není problém. Muž, který podniká na hraně zákona a dobře zná pravidla i tváře chebské galerky, říká, že nejvíc se obchoduje v hernách. Blikající nápisy heren a kasin na mnoha místech v centru Chebu totiž zastíní i bohatou vánoční výzdobu. Sklepy domů se zase mění v pěstírny konopí a drogové varny. Jen chebští celníci v posledních týdnech chytili pašeráky se statisíci kusy prášků, ze kterých měl vzniknout pervitin. „Určitě se to mělo tvářit jako cigarety. Řidič na otázku, co veze, řekl, že cigarety,“ řekl celník.

V Chebu stojí pervitin polovinu toho, co v Německu

V sousedním Německu se gram pervitinu prodává za více než dva tisíce korun. V Chebu to stojí polovinu, záleží ale na šikovnosti dealera. Díky množstevní slevě může na gramu pervitinu ušetřit i tři stovky. „Pachatelé jsou ve většině případů cizinci, kteří zajišťují export z České republiky do cizích zemí,“ podotkla mluvčí Policie Karlovarského kraje Andrea Kávová.

Do problémů se podle karlovarského psychiatra nově dostávají i pětatřicátníci, kteří se snaží drogami vyřešit své finanční potíže. Loni vydali pracovníci chebského K-centra klientům třiadvacet tisíc stříkaček. Letošní statistiky ty loňské překonají zřejmě víc než o polovinu.