ÚOHS: Agel si může pronajmout nemocnici v Novém Jičíně

Brno - Společnost Agel si může od Moravskoslezského kraje pronajmout nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně. Povolil mu to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Fúze podle úřadu hospodářskou soutěž neohrozí. V Moravskoslezském kraji funguje dost jiných zdravotnických zařízení se základní lůžkovou péčí. Záměr pronájmu nemocnice schválili krajští zastupitelé v červnu. Zdravotní péče v nemocnici, pod kterou spadá i nemocnice ve Vítkově na Opavsku, má být zachována ve stejném rozsahu.

Podle ÚOHS působí v oblasti poskytování základní zdravotní lůžkové a ambulantní péče v Moravskoslezském kraji, respektive v přilehlých oblastech Zlínského a Olomouckého kraje, dostatečné množství zdravotnických zařízení. „Z tohoto důvodu ÚOHS předmětné spojení svým rozhodnutím povolil,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Jaroslav Palas (ČSSD): „Jsem nesmírně rád, že ÚHOS vzal na vědomí správnost rozhodnutí zastupitelů Moravskoslezského kraje.“


Nemocnici, která má asi 270 milionů korun závazků po lhůtě splatnosti, kraj pronajme na 20 let. Agel závazky nemocnice převezme, za pronájem ročně zaplatí bez DPH přibližně 25 milionů korun. Kromě toho zrekonstruuje operační sály včetně jednotek intenzivní péče a ARO, což bude stát dalších 200 až 220 milionů korun. Vedení Agelu se navíc zavázalo, že bez souhlasu kraje nebude rušit žádné oddělení a zachová v plném rozsahu i nedalekou vítkovskou nemocnici.

Kraj vedený koalicí ČSSD a KSČM rozhodl o pronájmu nemocnice, přestože to odporuje programu obou těchto stran. Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) se kvůli tomu dostal do ostrého sporu s předsedou sociálních demokratů Bohuslavem Sobotkou. „Neviděli jsme jiné možnosti, jak zachovat nemocnici v Novém Jičíně. Přistoupili jsme k tomu proto, abychom zachovali funkční celek,“ řekl Palas poté, co pronájem schválili krajští zastupitelé. O pronájmu dalších nemocnic podle hejtmana kraj neuvažuje.

Agel má v Moravskoslezském kraji nemocnice i v Třinci, Českém Těšíně a Ostravě-Vítkovicích.