Na silnice dorazil sníh a způsobil první zimní nehody

Palonín (Šumpersko) – Kvůli nehodě dvou kamionů byla od rána uzavřena rychlostní silnice R35 u Palonína na Šumpersku ve směru na Mohelnici. Policie odkláněla dopravu na 240. kilometru přes Loštice. Zcela průjezdná byla silnice až kolem 17:30. Nebylo to ale jediné nebezpečné místo na českých silnicích. O slovo se hlásí zima, vozovky jsou namrzlé. Především musí být řidiči dobře připraveni, pokud se vydají do hor, kde jsou silnice stěží sjízdné. V Libereckém, Karlovarském nebo Královéhradeckém kraji či na Vysočině jsou silnice zasněžené, místy se vyskytují sněhové jazyky.

Rychlostní silnici R35 ve směru z Olomouce na Mohelnici dnes na téměř 11 hodin uzavřela nehoda dvou nákladních aut u Palonína na Šumpersku. Nehoda na 239. kilometru se stala po půl osmé ráno, dva havarované kamiony zatarasily celý jízdní pás směrem na Mohelnici. „Sedmadvacetiletý řidič nákladního vozidla Mercedes, který převážel v cisterně vápno, se pravděpodobně nevěnoval plně řízení a nedodržel bezpečnou vzdálenost za jedoucím vozidlem,“ uvedl policejní mluvčí. Podle náměstka ředitele krajské záchranné služby Jana Weinberga utrpěli řidiči nákladních vozů pohmožděniny hrudníku a odřeniny. Skončili v péči lékařů olomoucké fakultní nemocnice.

K nehodám ráno došlo i na dalších dvou tazích dálničního typu – D1 a D8. Na vysočinském úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí se rovněž srazily dva nákladní automobily, tentokrát však nebylo nutné tah uzavřít. Dálnice D8 však byla uzavřena v noci po nehodě na 18. kilometru, kde o půlnoci havaroval nákladní automobil.

Nehoda na R35
Nehoda na R35

Plné nehod jsou i menší silnice. Tři auta bourala na silnici I/35 u Bílého Kostela nad Nisou na Liberecku. V kopci na silnici I/9 mezi Svorem a Jiřetínem pod Jedlovou zase uvízlo několik kamionů. V Libereckém kraji nastala po nočním sněžení problematická situace především na horských silnicích na Semilsku, Jablonecku a Liberecku. Leží na nich až 1,5 centimetru sněhu, v místech, kde se nesype, se může vrstva ujíždět.

Podobná situace panuje v sousedním Královéhradeckém kraji. Zejména v Krkonoších stále sněží, v dalších horách leží na většině silnic uježděný sníh. Především na Náchodsku komplikuje dopravu také mlha. Všechny silnice v regionu jsou však s opatrností sjízdné. Zasněženy jsou i další pohraniční hory až k Jeseníkům, všude panují podobné podmínky. „Zasahovali jsme přes noc všude. Na některých cestách jako na Skřítku, Červenohorském sedle nebo na Dlouhé Loučce jsme byli dvakrát,“ upozornil dispečer silničářů v Olomouckém kraji. Ve Zlínském kraji potom varují silničáři především před cestováním na Valašsku, kde jsou silnice kluzké a navíc není dobře vidět.

V Krušných horách v Karlovarském a Ústeckém kraji působí největší potíže vítr. Poté, co napadlo až dvacet centimetrů sněhu (na Klínovci), vyjeli silničáři, aby zprůjezdnili horské komunikace. Na některých místech však vítr záhy navál odstraněný sníh zpět na silnice. Na Vysočině sněží, silničáři ale udržují povrch vozovek holý, ačkoli je po chemickém ošetření mokrý. 

Po celý den bude oblačno až zataženo a na většině míst bude sněžit, případně pršet. Teploty se budou pohybovat mezi 1 a 5 stupni Celsia, na horách ale bude mrznout. Vítr by během dne neměl být nepříjemný, jeho rychlost se bude pohybovat mezi 3 a 7 metry za sekundu.