Střelou ani hřebem koně neusmrtil, až železnou palicí. Dostal podmínku

Náchod – Devětadvacetiletý muž si odnesl od náchodského okresního soudu trest osmi měsíců vězení se zkušební dobou 18 měsíců za to, že železnou palicí ubil trýznivým způsobem klisnu. Má také zaplatit šedesátitisícovou pokutu. Vedle týrání zvířat soud muže potrestal i za nedovolené ozbrojování, protože se koně nejprve pokusil zabít nelegálně drženou malorážkou. Rozsudek není pravomocný. Odsouzený, kterému hrozily až tři roky vězení, si totiž pro odvolání ponechal lhůtu.

Odsouzený chtěl loni v říjnu v Heřmánkovicích na Broumovsku vyhovět prosbě své známé o utracení její údajně nemocné klisny. Zřejmě od svého otce si proto vypůjčil malorážku, kterou klisnu z asi tří metrů střelil do čela. Zvíře tím ale ani neomráčil, protože kulka se odrazila.

Muž pak zřejmě nastřelováním nebo vtloukáním hřebíku způsobil klisně v čele dvě kulaté rány hluboké asi dva centimetry. Ani tím však koně neusmrtil. Proto vzal podle soudu dřevorubeckou palici, takzvaný kalač, a koně ubil opakovanými ranami do čela.

„Způsobem usmrcení klisně způsobil nepřiměřenou a mimořádně intenzivní bolest,“ uvedl soudce Pavel Ruml. Uvedl také, že stav koně nevyžadoval okamžité usmrcení. Odsouzený také neměl žádné zkušenosti s porážkou hospodářských zvířat. Obžalovaný u soudu tvrdil, že k utracení koně použil jateční pistoli, následně jej udeřil palicí. „Nic lepšího mě nenapadlo, nyní mě to strašně mrzí,“ řekl muž.

Majitelka koně u soudu vypověděla, že se k osmadvacetileté klisně, která měla zdravotní potíže, snažila přivolat veterináře. Když se jí to nepovedlo, požádala o pomoc svého známého. Údajně nechtěla, aby kůň skončil v kafilerii či na jatkách. O tom, že je možné zvíře se souhlasem veterinární správy pohřbít na vlastním pozemku, žena prý nevěděla. Případ veterinářům oznámil soused ženy.