Referendum o odtržení Kokonína se asi nebude týkat čističky

Jablonec nad Nisou – Obyvatelé místní části Kokonín se chtějí odtrhnout od Jablonce nad Nisou, mimo jiné kvůli čističce odpadních vod. Jenže právě čističky se zřejmě referendum o odtržení týkat nebude – podle tajemníka městského úřadu Marka Řeháčka se totiž stavba čističky dotýká celého města. Obyvatelé Kokonína tak zřejmě budou odpovídat jen na jedinou otázku: Chcete oddělení místní části Kokonín od Jablonce nad Nisou a vznik samostatné obce Kokonín? V průzkumu na internetových stránkách obce se zatím pro odtržení vyslovilo 57 procent lidí.

Snahy o osamostatnění Kokonína začaly poté, co jablonečtí zastupitelé schválili plány na výstavbu čistírny odpadních vod v těsné blízkosti rodinných domů. Součástí investice za zhruba 120 milionů korun by měla být výstavba kanalizace, na niž by se napojila většina domů od dolních Maršovic po Kokonín, odkud nyní všechen odpad míří přímo do řeky Mohelky. „My proti čističce jako takové nic nemáme, jen ji chceme umístit o 500 metrů dál, mimo zabydlené území,“ vysvětlil Josef Šikola z přípravného výboru. Referendum chce uspořádat i v případě, že o čistírně rozhodovat nebude. „Doufám, že právě lidé kokonínští pochopí, že pokud nebudeme samostatní, tak si s námi Jablonec skutečně bude dělat, co bude chtít,“ dodává Šikola.   

Návrh na vyhlášení místního referenda o odtržení, pod kterým byly podpisy 532 obyvatel obce, předal přípravný výbor koncem listopadu starostovi Petru Beitlovi (ODS) přímo na jednání městského zastupitelstva. „Dobrá zpráva to pro občany není, protože si myslím, že je doba příliš těžká na to, abychom se takovým způsobem dělili,“ podotkl Beitl. Vyhlášení referenda bude stát jabloneckou radnici podle odhadů asi sto tisíc korun, pokud by se ale místní část odtrhla, tak Jablonec přijde o třicet milionů korun na daních. O referendu bude městské zastupitelstvo rozhodovat už v polovině prosince. Přípravný výbor navrhuje, aby se referendum uskutečnilo v dubnu příštího roku. 

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

V Kokoníně to není první podobná iniciativa, referendum o osamostatnění obce se zhruba 1 800 obyvateli se uskutečnilo už na podzim 1992. Zúčastnilo se ho tehdy 660 lidí, což bylo 55,42 procenta oprávněných osob. Pro odtržení obce bylo ale jen 394 z nich, což nestačilo. Pro odtržení by musela být nadpoloviční většina všech oprávněných voličů.