Jordán se vypouští, čeká ho obnova

Tábor - Nejstarší vodní nádrž v Evropě, rybník Jordán, ztrácí vodu. Rybáři ho začali vypouštět - poprvé po 181 letech. Zahájili tím jeho obnovu a odbahnění, které město chystalo od povodní v roce 2002. Projekt bude stát přibližně 441 milionů korun. Samotné vypouštění je výjimečné tím, že nádrž nemá spodní výpusť a zcela prázdná nebyla od 15. století.

Až dodnes se množství vody v nádrži uprostřed města regulovalo pouze odtokem přes bezpečnostní přeliv. Teď je ale potřeba snížit hladinu mnohem víc. A to je možné jen potrubím, které dodává vodu do táborských sádek pod hrází. „Jsme schopni stáhnout hladinu Jordánu asi o čtyři metry,“ upřesnil ředitel sádek Oldřich Pecha. Nádrž plní vodou Tismenický potok. První část cesty, kterou ho teď odpouští, není vidět. Je ukrytá pod nádržemi s rybami. Z potoka voda pokračuje dál do Lužnice.

Začátkem příštího roku by měl začít archeologický průzkum sedimentu ze dna. Archeologové netuší, co mohou na dně díla objevit. „Je to zajímavý a atypický výzkum, ale já zůstávám nohama na zemi a nechám se překvapit, co v Jordánu bude,“ řekl Rudolf Krajíc, vedoucí archeologického oddělení táborského husitského muzea, které bude výzkum provádět. Na dně Jordánu se podle odhadu nachází dvoumetrová vrstva usazeného bahna a kalu. Lidé v Táboře debatují o tom, co všechno nádrž vydá. Mluví se například o velkém množství munice z období druhé světové války. „Kdybychom dostali otázku, co by odhalil průzkum Starého Města v Táboře, dokážeme na ni nějak odpovědět. Ale v případě Jordánu si na to netroufneme, protože to nikdo neví,“ uvedl Krajíc.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Archeologický průzkum dna Jordánu bude trvat několik měsíců. Celá akce odbahnění Jordánu pak téměř tři roky. Půjde o jednou z nejsložitějších operací v Táboře v posledních letech. Budou na ní pracovat stovky lidí. Město chce v nádrži o rozloze 51 hektarů také vybudovat spodní výpusť.

Táborská radnice se přípravou na odbahnění Jordánu zabývá více než rok. První výběrové řízení, v němž zvítězily firmy Daich, Metrostav a Zvánovec s projektem za 372 milionů korun, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zpochybnil a nařídil městu, aby udělalo nový tendr.

V něm letos znovu uspěly firmy Daich, Metrostav a Zvánovec s nabídkou za 372 milionů korun. Přestože se tendru účastnil i spolek Strabag, Swietelsky a Hron s projektem za 259 milionů. Radnice však loni i letos označila cenu 259 milionů korun za podezřele nízkou, a proto vždy spolek Strabag, Swietelsky a Hron nakonec z tendru vyřadila.