Na Vysočině přibývá lidí, kteří spadli do dluhové pasti

Jihlava – Na Vysočině přibývá lidí, kteří nemají peníze na splácení úvěru, a proto se stále více zadlužují. Právě období Vánoc patří mezi nejhorší. Nejčastěji do dluhové pasti padají lidé s nízkými příjmy a bez finanční gramotnosti. Jen v Jihlavě prý bude mít na konci roku problém se splácením asi 800 lidí, a to jsou jen ti, kteří se s problémy svěří odborníkům. Skutečný počet tak zřejmě bude ještě vyšší.

Příkladem může být například 22letá Žaneta, která začala pracovat a půjčila si 150 tisíc korun na starší vůz a také kurz v autoškole. Teď jí ale po zaplacení nájmu zůstanou na živobytí měsíčně dva tisíce korun – aby vydržela do příští výplaty, tak si musí půjčovat další peníze od známých. Problémy s dluhy ale mají nejčastěji lidé ve věkové skupině 35 – 50 let, upřesňuje Alena Slavingerová z Občanské poradny v Jihlavě. 

Právě období kolem Vánoc je pro poskytovatelé půjček zlatý důl. Noviny i poštovní schránky proto zaplavují inzeráty, které nabízejí půjčky ihned a až do domu. Alena Slavingerová ale upozorňuje na důležitou zásadu, lidé by nikdy neměli podepisovat smlouvu, ve které něčemu nerozumí, byť by to byla i jediná věta. 

Pokud už se někdo pro půjčku rozhodne, měl by požádat peněžní dům a půjčovat si jen na věci, které opravdu potřebuje a které mají delší životnost, než potrvá splacení úvěru. Odborníci naopak odrazují od úvěrů na vánoční dárky nebo třeba na dovolené.