Opuštěných psů na západě Čech přibývá, útulky hlásí plno

Praha/Karlovy Vary - Rostoucí počet případů krutého zacházení se psy a plné psí útulky. To je realita na západě Čech. Útulky hlásí plno. O opuštěná zvířata navíc nikdo nemá zájem. Podle ekonomů jsou nejspíš příčinou krize napjaté rodinné rozpočty.

Půlroční fenka bígla měla nemocné oči. Místo léčení u veterináře ji majitel nechal přivázanou na rušné ulici. „Na upozornění občanů ji sem městští policisté ráno přivezli. Zmrzlou, vyhladovělou a zuboženou. Přijde mi to hrozně kruté,“ popisuje událost správce psího útulku Martin Čermák.

Tachovská policie řeší případ, kdy neznámí pachatelé uvázali fenu na laně v lese, kde když by si lehla, tak by se uškrtila. U Mariánských Lázní potom někdo připoutal psa k autobusové zastávce visacím zámkem. Podle správců útulků podobně smutných případů přibývá. Tvrdí, že se lidé zbavují psů hlavně kvůli nedostatku peněz.

Náklady na chov psa
Náklady na chov psa

Ludmila Märzová z důchodu za svého psa zaplatí každý rok 7 000 korun. „Kupujeme nějaké to maso, kuře, granule a každý rok chodí na očkování,“ vysvětluje. Podle chovatelů ale náklady u větších plemen mohou být i více než dvojnásobné. Kromě povinných poplatků platí lidé za služby veterináře. Nejdražší je žrádlo, pro velká plemena se může vyšplhat až na 2 000 za měsíc.

Dva tisíce přitom u spousty rodin mohou rozhodovat o tom, jestli budou nebo nebudou schopni zaplatit nájem," tvrdí ekonomka Markéta Šichtařová.

Ještě před pěti lety správce karlovarského útulku udal za odpoledne pět psů. Dnes prý jednoho za čtrnáct dnů.