Příhraničí je namrzlé, klouže to hlavně v mlze

Praha – Především v příhraničních horách jsou dnes špatně sjízdné silnice. Netýká se to však jenom horských komunikací nižších tříd, ale také hlavních tahů. Místy se vyskytuje mlha, která namrzá, nejkluzčí jsou silnice právě v těchto oblastech. Silničáři upozorňují, že to klouže také na mostech. Po ránu se staly na mnoha důležitých silnicích nehody, například na silnici I/35 u Stráže nad Nisou na Liberecku havarovalo osobní auto.

Teplota se po ránu pohybovala v celé zemi kolem nuly, ačkoli během dne vystoupí teploty na některých místech až k sedmi stupňům celsia. Nad nulu vystoupí teploty i na horách. Meteorologové také počítají se silným nárazovým větrem. Pro řidiče to znamená, že kvůli teplu může začít natávat a těžknout sníh tam, kde už napadl. Vítr zase může přispět k tvorbě sněhových jazyků.

V Libereckém kraji varují silničáři před cestováním takřka po všech silnicích. Většinou je polojasno nebo mlhavo. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké, na silnicích nižších tříd hlavně v horských oblastech leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu. „Motoristé bez zimní výbavy by neměli do horských oblastí vůbec vyjíždět,“ zdůraznil hlavní dispečer krajské správy silnic Pavel Pospíšil. Nehody se staly na mnoha místech, největší komplikace způsobily ranní havárie osobního auta na tahu I/35 a střet dvou nákladních vozidel na silnici druhé třídy u stružnice na Českolipsku.

Silnice všech tříd namrzají v Kraji Vysočina, kde večer pršelo a v noci začalo mrznout. Cestování regionem je proto velmi nebezpečné, ačkoli se silničáři snaží udržet komunikace sjízdné. „Venku jsme měli 62 sypačů,“ podotkl dispečer krajské silniční správy Dalibor Tomšů s tím, že se chemický posyp bude během dne obnovovat. Hasiči byli od půlnoci u tří nehod. Vypomáhali v Jihomoravském kraji na 172. kilometru dálnice D1, kde se převrátil kamion, na silnici I/38 u Habrů na Havlíčkobrodsku, kde po střetu dvou kamionů vytekla nafta z proražené nádrže jednoho vozu, a u Dušejova na Jihlavsku, kde se při nehodě osobního auta zranila jedna osoba.

Na zasněžené horské silnice a namrzající mlhu na dalších místech upozorňují silničáři také v Královéhradeckém kraji, v Pardubickém kraji doporučují zvýšit pozornost hlavně při cestování na Chrudimsku, Lanškrounsku, ve Svitavách, na Moravskotřebovsku, Orlickoústecku, Skutečsku a Vyskomýtsku. Silnice v Jihočeském kraji jsou potom nebezpečné takřka všechny.